آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     نقد و بررسی مقدماتی دوربین پاناسونیک Lumix DMC-GX7   92/05/11

دوربین Panasonic Lumix DMC-GX7 یک دوربین بدون آینه جدید از شرکت پاناسونیک است که مخصوص علاقمندان دوربین های این شرکت طراحی شده است. Panasonic در سال 2011 برای جلب رضایت علاقمندانی که با کوچک و کوچکتر شدن دوربین های سری GF، بیشتر و بیشتر از Panasonic ناامید شده بودند دوربین پاناسونیک DMC-GX1 را عرضه کرد. اما دوربین پاناسونیک GX1 بیشتر یک اقدام موقت بود و به لحاظ ویژگی های و مشخصات فرق کمی با دوربین دیجیتال پاناسونیک GF1 داشت و بیشتر یک تغییر اسم بود. در این زمان طرفداران Panasonic می دیدند که مدل NEX-7 شرکت Sony  و مدتی بعد دوربین Olympus E-M5 کنترل ها و ویژگی های پیچیده بیشتری در اختیار عکاسان قرار می دهند، از جمله یک چشمی الکترونیکی یا EVF داخلی.

با وجودی که تنها تعدادی از ویژگی ها و مشخصات دوربین Panasonic GX7 شاخص و انقلابی هستند ( البته به غیر از چشمی الکترونیکی مفصل دار دوربین )، اولین برداشت ما از این دوربین جدید این است که این دوربین شامل تغییرات کوچک و ویژگی های بسیاری است که قطعاً مورد علاقه طرفداران Panasonic قرار می گیرد.

مشخصات اصلی دوربین Panasonic GX7

 • سنسور Live MOS با رزلوشن 16 مگا پیکسل
 • سیستم لرزه گیر تعبیه شده در بدنه دوربین ( که با تمام لنزها کار می کند )
 • پیچ های کنترل جلو و عقب
 • چشمی الکترونیکی مفصل دار - که به سمت بالا می چرخد - با رزلوشن 1024 x 768 پیکسل ( معادل 2.3 میلیون نقطه )
 • LCD قابل خم 3 اینچ
 • فوکوس 3 سطح
 • فیلمبرداری 1080p با سرعت 60p/60i/24p در فرمت MP4 یا AVCHD
 • Wi-Fi داخلی به همراه قابلیت NFC
 • چهار چوب آلیاژ منیزیم
 • حداکثر سرعت شاتر 1/800ثانیه، سرعت سینک فلاش 1/320ثانیه
 • اصلاح هایلایت و سایه
 • فلاش داخلی جهشی
 • گریپ یا دستگیره بزرگ و منحنی

به راحتی نمی توان گفت دوربین عکاسی پاناسونیک  GX7دوربینی است که  از روی دوربین Sony Nex-7 ساخته شده است یا از روی دوربین Olympus E-M5، اما تا حدی می توان گفت دوربین پاناسونیک Lumix DMC-GX7 دوربینی است که چیزهای زیادی از دوربین های بی نظیری که با آنها رقابت خواهد کرد آموخته است.

با وجودی که شرکت پاناسونیک لنزهای مجهز به سیستم لرزه گیر اپتیکال متنوع و گسترده ای تولید می کند، سیستم لرزه گیر تصویر در دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix DMC-GX7 در داخل بدنه دوربین تعبیه شده است. این ویژگی برای افرادی که دوست دارند از لنزهای قدیمی یا لنزهای نخست Olympus برای سیستم Micro Four Thirds استفاده کنند، ویژگی خوبی است. دوربین دیجیتا پاناسونیک GX7 دارای ویژگی « Focus Peaking یا اوج گیری فوکوس » است. این ویژگی روشی سریع و دقیق برای فوکوس یک لنز دستی بر روی دوربین های بدون آینه یا DSLR است. شرکت Sony در سری دوربین های NEX خود این ویژگی را مجدداً احیا کرده و حال در دوربین Panasonic Lumix DMC-GX7 نیز این ویژگی استفاده شده است و باعث می شود بتوان از لنزهای دستی و قدیمی نیز بر روی این دوربین استفاده کرد.

 دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-GX7 جزء معدود دوربین های بدون آینه است که بر روی آن از سیستم کنترل 2 پیچه دوربین های DSLR استفاده شده است.

اما داستان ویژگی های و مشخصات بارز دوربین پاناسونیک GX7 به اینجا ختم نمی شود. حداکثر سرعت شاتر 1/800 ثانیه و سرعت همزمانی فلاش 1/320 ثانیه این دوربین نشان می دهد Panasonic شدیداً به دنبال جلب رضایت عکاسان حرفه ای و علاقمند است. از طرف دیگر در دوربین عکاسی پاناسونیک GX7 به سبک دوربین های DSLR بر روی دوربین از دو پیچ کنترل استفاده شده است. دوربین های متعددی وجود دارند که در آنها نیز از سیستم کنترل دو پیچه استفاده شده است، اما تنها در تعداد کمی از آنها یک پیچ برای تنظیم دیافراگم یا سرعت شاتر و دیگری برای تنظیم جبران نوردهی اختصاص یافته است. وجود این ویژگی در سیستم کنترل دوربین دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-GX7 با دو پیچ کنترل باعث شده است عکس گرفتن با این دوربین در حالت های نیمه خودکار Tv و Av با بسیار لذت بخش شود.

سیستم Wi-Fi دوربین Panasonic GX7

دوربین عکاسی GX7 نیز مثل اکثر مدل های جدید Panasonic نظیر مدل های G6 و GF6 دارای سیستم Wi-Fi با گزینه استفاده از NFC برای برقراری اتصال و انتقال عکس ها از طریق « به هم چسباندن » یا نزدیک کردن دو وسیله به یکدیگر است.

سیستم Wi-Fi بکار رفته در دوربین دیجیتال پاناسونیک GX7 مثل سیستم Wi-Fi مدل های G6 و GF6 این امکان را برای شما فراهم می آورد تا دوربین را برای دانلود کرد تصاویر خود، یا آپلود کردن آنها در شبکه های اجتماعی به شبکه های Wi-Fi وصل کنید، اما به نظر ما Panasonic سیستم تنظیمات هزار توی این سیستم Wi-Fi را تغییر نداده است.

عملکرد این سیستم Wi-Fi با تلفن های هوشمند بهتر است، که در این تلفن ها می توان با استفاده از نرم افزار Android یا  iOSتقریباً تمام تنظیمات دوربین را از راه دور کنترل و تنظیم کرد. از طرف دیگر اتصال دوربین به یک تلفن هوشمند و انتقال تصاویر به آن خیلی راحت و سر راست است و با این کار می توانید تصاویر خود را از طریق تلفن همراه در شبکه های اجتماعی آپلود کنید.

حالت عکسبردای بی صدا در دوربین Panasonic Lumix DMC-GX7

دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix DMC-GX7 نیز یکی از معدود دوربین هایی است که با چشمی الکترونیکی اختیاری خود حالت بی صدای خوبی برای عکاسی بی صدا فراهم می کند. در حالت بی صدا دامنه حساسیت دوربین محدود به ISO 200 - 3200 است، و هنگامی که این حالت فعال شود فلاش، نور افکن AF و تمام صداهای دوربین غیر فعال و قطع می شوند. دوربین GX7 حالت بی صدای خیره کننده ای دارد.

چشمی الکترونیکی دوربین Panasonic GX7

شاخص ترین و منحصربفرد ترین ویژگی جدید دوربین دیجیتال پاناسونیک  GX7چشمی الکترونیکی مفصل دار و متحرک این دوربین است. در سایر دوربین ها نیز چشمی الکترونیکی ( EVF ) کنجی - قرار گرفته در گوشه دوربین دیده می شود- اما چشمی الکترونیکی دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix GX7 اولین چشمی الکترونیکی داخلی است که دارای مفصل بوده و به سمت بالا می چرخد؛ که باعث افزایش انعطاف بیشتر در عکاسی می شود. این چشمی الکترونیکی دارای یک LCD با رزلوشن1024 x 768 پیکسل است. این میزان پیکسل برای LCD چشمی های الکترونیکی به دلیل چشمی 2.3 OLED میلیون نقطه بکار رفته در چندین مدل Sony اکنون تبدیل به یک استاندارد برای چشمی های الکترونیکی باکیفیت شده است. از این LCD رزلوشن بالا در چشمی الکترونیکی دوربین هایFujifilm X100S و Olympus VF-4 نیز استفاده شده است.

 چشمی الکترونیکی مفصل دار دوربین پاناسونیک Lumix GX7 شاخص ترین ویژگی این دوربین است.

با این وجود، دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix GX7 از هیچ یک از این دو صفحه نمایش استفاده نمی کند، در عوض از یک LCD با سیستم رنگ Field-Sequential استفاده می کند. این LCD از حدود 78000 نقطه استفاده می کند که به جای استفاده از نقطه های جداگانه برای رنگ های اصلی قرمز، سبز و آبی اطلاعات مربوط به آنها را پشت سر هم نشان می دهد. تنها ایراد این روش نمایش بی نظیر پدیده ای است که به آن « گستگی یا Tearing » گفته می شود؛ که در این پدیده رنگ های اصلی در حرکت های سریع دوربین به اطراف ( Panning ) به ظاهر از یکدیگر جدا شده و باعث ایجاد لبه های قرمز، آبی و سبز در نواحی کنتراست بالا می شوند. این پدیده در چشمی دوربین دیجیتال پاناوسنیک  Lumix DMC-GX7 نیر دیده می شود، اما بهتر از مواردی است که قبلاً دیده ایم. 

میزان بزرگنمایی چشمی الکترونیکی دوربین Lumix GX7 0.7x ( در مقیاس دوربین 35 mm ) است و این دوربین در سیستم منوی خود گزینه ای برای کاهش حساسیت سنسور تشخیص چشم است.

حالت فیلمبرداری دوربین Panasonic Lumix GX7

یکی از شکاف های کاملاً مشهود و البته عجیب در بین مشخصات دوربین پاناسونیک Lumix GX7 حالت فیلمبرداری این دوربین است. چنین بی توجهی ایی از سوی Panasonic واقعاً غیر منتظره است. دوربین دیجیتال پاناسونیک GX7 در حالت فیلمبرداری کنترل زیادی برای کابر فراهم می کند - از جمله کنترل نودرهی PASM، فریم ریت های مختلف و انتخاب فرمت فیلمبرداری - اما این دوربین فاقد گزینه و روشی برای اتصال یک میکروفن خارجی به دوربین است. در نتیجه با وجودی که می توان با دوربین Lumix GX7 با سرعت 24، 50 یا 60 فریم در ثانیه فیلم های فول HD با رزلوشن 1080p گرفت، برای ضبط صدا همیشه باید یا از میکروفون های استریو داخلی استفاده کرد یا یک دستگاه ضبط صدای خارجی و جداگانه.

طراحی بدنه و کنترل های دوربین Panasonic Lumix GX7

اگر مدتی کوتاه با دوربین عکاسی دیجیتال پاناسونیک Lumix GX7 عکاسی کنید، متوجه می شوید که شرکت Panasonic توجه خاصی به طراحی این دوربین داشته است و حاصل کار دوربینی شده است که قطعاً مورد علاقه طرفداران Panasonic قرار می گیرد.

 در این نمای بالای دوربین حرفه ای پاناسونیک  Lumix DMC-GX7 چشمی الکترونیکی مفصل دار، کفشک هات شو، میکروفن های استریو، فلاش جهشی، پیچ کنترل جلو، دکمه ضبط فیلم، پیچ حالت ها و دکمه پاور دوربین دیده می شوند.

وقتی برای اولین بار دوربین عکاسی پاناسونیک Lumix GX7 را در دست بگیرید، اولین چیزی که نظر را به خود جلب می کند گریپ و دستگیره این دوربین با پوشش لاستیکی آن است. این گریپ باعث می شود بتوان دوربین را خیلی خوب در دست گرفت و بسیار بهتر از دستگیره و گریپ دوربین پاناسونیک GX1 است. بدنه آلیاژ منیزیم این دوربین بسیار محکم بوده و پیچ و تاب نمی خورد. پیچ کنترل حلو و پیچ حالت های دوربین استحکام خوبی دارند و امکان اینکه بطور تصادفی حرکت کرده و تنظیمات دوربین بهم بخورد تقریباً صفر است، در عین حال چرخاندن آنها خیلی آسان  است. دکمه پاور دوربین پاناسونیک  Lumix DMC-GX7 برای فعال کردن سریع جای مناسبی دارد.

 دوربین دیجیتال پاناسونیک  Lumix GX7 گزینه های زیادی برای کنترل و تغییر تنظیمات دوربین دارد و این دوربین دارای چهار دکمه اختصاصی برای تنظیمات سفارشی است.

پیچ کنترل پشت دوربین  Lumix DMC-GX7 به عنوان یک دکمه نیز عمل می کند، این پیچ به صورت پیش فرض در حالت برنامه ( Program ) و حالت های نیمه خودکار جبران نوردهی را بالا می آورد ( که به میزان 5 +/- گام در فواصل 1/3 گام قابل تنظیم است ). اگر این پیچ کنترل را بدون فشار دادن بچرخانید، در حالت برنامه تغییر برنامه و در حالت های اولویت دیافراگم و اولویت شاتر پارامترهای مربوطه را تنظیم می کند. این پیچ کنترل در منوی سریع یا Quick پارامترهای کنترل انتخاب شده را نیز تنظیم می کند.

دوربین عکاسی دیجیتال پاناسونیک Lumix DMC-GX7 برای تغییر دادن فوکوس دوربین بین فوکوس دستی و فوکوس خودکار دارای یک سوئیچ فیزیکی و سخت افزاری است که اطراف دکمه قفل AF / AE را احاطه کرده است. با این کار دیگر نیازی نیست برای فعال کردن فوکوس دستی یا فوکوس خودکار به سراغ سیستم منوی دوربین بروید یا این ویژگی را در یکی از دکمه های سفارشی ذخیره کنید.

منوی سریع یا Quick Menu جدید Panasonic بسیار شبیه این منو در دوربین های SLR صفحه لمسی Canon است و مثل آن کارایی خوبی دارد. این منو با دکمه Fn1 فعال می شود. دکمه Fn2 به نوبه خود منوی منحنی ها را فعال می کند، که از طریق صفحه لمسی یا پیچ کنترل قابل تنظیم بوده و این امکان را فراهم می کند تنظیمات سایه و هایلایت را تغییر دهید و تا سه تنظیمات منحنی ( curve ) سفارشی را ایجاد و ذخیره کنید.

دوربین Panasonic Lumix GX7 ترکیبی از ویژگی های خوب مدل های قبلی شرکت و مشخصات و ویژگی های جدید و پیشرفته ای است که در دوربین های رقیب دیده می شود. علاوه بر این این دوربین دارای چند ویژگی منحصر بفرد نیز هست که می تواند باعث برتری و مزیت آن نسبت به رقبای سر سخت Panasonic شود؛ ویژگی هایی نظیر چشمی الکترونیکی مفصل دار و قابل چرخش، IS تغییر سنسور، ویژگی اوج گیری فوکوس برای لنزهای دستی، سرعت شاتر 1/8000 ثانیه و یک پیچ کنترل اضافه. با توجه به اینکه این دوربین به تازگی عرضه شده است منتظر بررسی کامل دوربین DMC-GX7 باشید، که بزودی در همین سایت ارائه می شود.

 

جهت دریافت آخرین نقد و بررسی های دوربین ای دیجیتال در سایت پارس کانن عضو شوید

 

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.