آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     نقد و بررسی فلاش یانگنو Yongnuo YN-565EX   93/01/17

 

بررسی فلاش Yongnuo YN-565EX

 

فلاش Yongnuo YN-565EX فلاش حرفه ای جدید شرکت  یانگنواست و بافلاش اسپیدلایت Canon 430EX II رقابت می کند. این فلاش جدید تا اندازه ای با فلاش 580EX II شرکت کانن نیز رقابت دارد فلاش جدید Yongnuo YN-565EX دارای حالت های E-TTL II، حالت  Mیا منوآل، اسلیو بی سیم E-TTL و حالت Multi Mode (یا حالت چند گانه) است. در جدول زیر می توانید حالت های فلاش جدید Yongnuo YN-565EX را همراه با حالت های فلاش مدل YN-468 (مدل قبلی شرکت یانگ نو) و فلاش اسیید لایت Canon 430EX II مشاهده کنید.

(یک جدول)

Yongnuo YN-468

Yongnuo YN-565 EX

Canon 430EX II

 • E-TTL II
 • M (manual mode)
 • Multi mode
 • (no E-TTL slave mode)
 • E-TTL II
 • M (manual mode)
 • Multi mode
 • E-TTL wireless slave mode
 • film-based TTL
 • E-TTL with newer analog and old digital cameras
 • E-TTL II
 • M (manual mode)
 • (no multi mode on camera)
 • E-TTL wireless slave mode

 

شرکت  یانگنو برای اولین بار به خاطر فلاش های حالت - دستی خود مشهور شد، بویژه فلاش مدل YN- 460سپس در تابستان سال 2010 این شرکت فلاش یانگنو YN-560 خود را روانه بازار کرد، یک فلاش حالت - دستی که بیشتر یک نسخه کپی شده از فلاش Canon 580EX II بود؛ با این تفاوت که این مدل فاقد نمایشگر LCD و مجموعه ویژگی های کمتری نسبت به فلاش Canon 580EX II بود، از جمله فلاش مدل YN-560 شرکت یانگنو فاقد حالت E-TTL خودکار (موسوم به E-TTL II) بود.

 

اما فلاش جدید Yongnuo YN-565EX دارای سیستم فلاش  E-TTLشرکت کانن بوده و با دوربین های عکاسی DSLR حرفه ای سری Canon EOS سازگار است. کافی است فلاش یانگنو YN-565EX را به کفشک فلاش این سری دوربین های عکاسی شرکت کانن نصب کنید، فلاش را با حالت «ETTL» پیش فرض روشن کرده و شروع به گرفتن عکس کنید. خود بدنه دوربین عکاسی Canon EOS شما بقیه کارها را انجام می دهد. فلاش Yongnuo YN-565EX با اکثر بدنه های دوربین های عکاسی DSLR مبتدی و نیمه حرفه ای شرکت کانن، از جمله مدل های 600D، 1100D، 60D، 7D و 5D Mark II سازگار است؛ اما برای اطمینان بیشتر سازگاری این فلاش با دوربین عکاسی کانن خود را حتماً بررسی کنید. فلاش Yongnuo YN-565EX در حالت E-TTL II (E-TTL خودکار) تا حد زیادی شبیه به فلاش Canon 430EX II رفتار می کند. از فلاش یانگنو YN-565EX یا درحالت تمام خودکار استفاده کنید، یا حالت آن را از طریق پیچ تغییر حالت های فلاش بر روی یکی از حالت های تنظیم نوردهی فلاش قرار دهید و یا یکی از ویژگی های سفارشی آن را تنظیم کنید تا بتوانید فلاش را به دقت تنظیم کنید. فلاش Yongnuo YN-565EX را می توانید از طریق سیستم منوی دوربین عکاسی سازگار خود نیز کنترل و تنظیم کنید، اما این ویژگی قبلاً در مدل YN-468 نیز وجود داشت. در صورتی که تنظیمات «Flash Control یا کنترل فلاش» بر روی صفحه نمایش دوربین عکاسی شما نمایان نشد، پیچ حالت های دوربین خود را بر روی یکی از حالت های P، M، Av یا TV قرار دهید.

حالت فلاش دستی یا حالت M

 

حالت فلاش دستی یک حالت بسیار قدیمی است، اما این حالت برای عکاسی جدی تر و حرفه ای با تمام فلاش های خارجی اسییدلایت ضروری است. حالت فلاش دستی یا Manual Flash Mode تنها حالتی است که در آن بر روی نور خود کنترل 100% دارید. خوشبختانه تمام فلاش های شرکت  یانگنو- از جمله فلاش مدل YN-565EX - دارای یک حالت دستی هستند، البته این امر برای تمام فلاش های شرکت کانن نیز صادق است. حالت دستی در فلاش Yongnuo YN-565EX کامل است. این حالت شامل تمام گام های کامل از قدرت کامل تا قدرت 1/128 است، که در مجموع شامل 8 تنظیم مختلف می باشد. در بین این گام های کامل، گام های یک سوم نیز گنجانده شده اند، حتی بین قدرت کامل و نیم قدرت. انتخاب حالت دستی بر روی فلاش Yongnuo بسیار آسان است، تنها کافی است دکمه «Mode» در پشت فلاش را فشار دهید، برای انتخاب یکی از گام های قدرت فلاش یانگنو YN-565EX از دکمه های چپ و راست پد کنترل چهار طرفه فلاش استفاده کنید و نیاز به استفاده از سایر دکمه های فلاش مثل دکمه OK یا Set نیست. برای گام های یک سوم نیز از دکمه های بالا و پایین این کنترل چهار طرفه استفاده کنید. چنانچه در عکس بالا مشاهده می کنید، دکمه های پد کنترل چهار طرفه فلاش Yongnuo YN-565EX هیچ نوشته و علامتی ندارند، اما با کارکرد آنها خیلی زود آشنا می شوید.

حالت چند گانه یا Multi Mode (یا فلاش استروبواسکوپیک)

 

فلاش Yongnuo YN-565EX دارای حالت چند گانه است. اما نکته ای که در ابتدای این بحث باید عنوان کنیم این است که به نظر بسیاری از عکاسان حرفه ای حالت چند گانه ویژگی مهمی در یک فلاش نیست. در واقع، این حالت کارایی چندانی ندارد؛ اما اگر بخواهید، فلاش یانگنو YN-565EX دارای این حالت فلاش استربواسکوییک است. حالت چند گانه در این فلاش را می توانید مستقیم از روی خود فلاش یا از طریق بدنه دوربین عکاسی خود تنظیم کنید. فلاش Yongnuo YN-565EX در حالت چند گانه دارای تنظیمات زیر است :

 • خروجی فلاش : 1/4,1/8,1/16,1/32,1/64,1/128
 • فرکانس : 1Hz تا حداکثر 100Hz
 • تعداد فلاش : صفر تا 100 مرتبه (بسته میزان قدرت)

این تنظیمات را می توانید مستقیم از روی خود فلاش یا از طریق سیستم منوی دوربین عکاسی خود فعال کنید. در این حالت باند فرکانس نسبت به مدل YN-468 افزایش یافته است. فلاش YN-565EX فرکانسی حداکثر تا 100Hz را امکان پذیر می کند، در صورتی که حداکثر فرکانس در مدل YN-468 محدود به 50Hz است. سایر تنظیمات حالت چند گانه نسبت به مدل قبل تغییری نکرده اند.

فلاش Yongnuo YN-565EX به عنوان یک فلاش بی سیم

 

فلاش جدید یانگنو YN-565EX اولین فلاش شرکت  یانگنواست که حالت Canon Wireless Slave را ساپورت می کند، که پیشرفت بزرگی در بین فلاش های این شرکت است، که پیش از این نوردهی خودکار E-TTL را ساپورت می کردند اما تنها هنگامی که روی بدنه دوربین متصل بودند. امکانی که این ویژگی برای عکاسی فراهم می کند این است که حال می توانید با فلاش Yongnuo YN-565EX حتی هنگامی که فلاش بر روی یک پایه نور نصب شده یا برای ظاهر طبیعی تر نورپردازی در دست نگه داشته باشد نیز به عکاسی خودکار ادامه دهید. صاحبان دوربین های حرفه ای 7D، 600D و 60D شرکت کانن می توانند در حالت اسلیو از راه دور فلاش یانگنو YN-565EXرا از طریق فلاش داخلی دوربین خود کنترل کنند و نیازی به هیچ لوازم جانبی دیگری نیست. علاوه بر فلاش داخلی این دوربین، می توان از یک فلاش Canon 580EX II یا یک فرمان دهنده ST-E2 نیز استفاده کرد. گذشت از این، مدل Canon فلاش YN-565EX راحتی می توان در حالت TTL بی سیم با یک فلاش یا یک بدنه دوربین Nikon کنترل کرد. طبق ادعای شرکت  یانگنو فلاش YN-565EX با فلاش های SB-700، SB-800 و SB-900 و دوربین های D70، D80، D90 و D7000 شرکت نیکون سازگار است. امکان کنترل فلاش YN-565EX از طریق یک فلاش فرمان دهنده دیگر وجود دارد اما این فلاش فاقد قابلیت کنترل کردن فلاش های دیگر است.

شرکت  یانگنوهمواره فلاش های خود را همراه با مجموعه کاملی از لوازم جانبی عرضه می کند و فلاش یانگنو YN-565EX نیز از این قائده مستثنی نیست. خود فلاش در محفظه نرمی قرار گرفته است که از مدل های قبلی YN ارتقاء یافته است. در داخل جعبه فلاش YN-565EX، خود فلاش، دفترچه راهنما، برگه «راهنمای خرید» فلاش، قاب نیمه محکم و پایه فلاش قرار دارند. دفترچه راهنمای فلاش به دو زبان چینی و انگلیسی است، که دفترچه راهنمای انگلیسی دارای 31 صفحه بوده و ویژگی های فلاش، طرز استفاده از باطری، کارکردهای اصلی فلاش، حالت های فلاش و فلاش بی سیم را با جزئیات خوبی توضیح می دهد. قاب نیمه محکم فلاش یانگنو YN-565EX ارتقاء واقعاً خوبی است. این محفظه دارای ابرکشی بوده و ساخت خوبی دارد و برای پایه فلاش دارای یک جیب است. این محفظه به اندازه کافی نیز بزرگ است، در نتیجه فلاش به راحتی در آن قرار می گیرد. پایه فلاش Yongnuo YN-565EX نیز طراحی جدیدی دارد و حالا شبیه به طراحی پایه فلاش های Canon است. اما این به این معنی است که سوکت سه پایه فلزی پایه فلاش های YN قبلی از این مدل حذف شده است و جای آن را یک رزوه پلاستیکی ساده گرفته است.

کیفیت ساخت فلاش Yongnuo YN-565EX

 

فلاش دیجیتالی یانگنو YN-565EX که ابعاد آن برابر با ابعاد مدل YN-560 و فلاش Canon 580EX Mark II است در کل فلاش کوچکی نیست که در جیب کت یا کاپشن جا بگیرد. این فلاش یک مدل بزرگ است که در کیف وسایل عکاسی شما به فضایی برابر با فضایی که یک لنز تله متوسط اشغال می کند، نیاز دارد. شرکت  یانگنو با فلاش های جدید خود نشان داده است بر روی کیفیت ساخت فلاش های خودکار کرده است. این شرکت با فلاش یانگنو YN-565EX کیفیت ساخت فلاش های خود را به سطح جدیدی ارتقاء داده است. قاب و پوسته خارجی فلاش از جنس پلاستیک باکیفیت همراه با رویه ای است که دقیقاً شبیه به فلاش Canon 580 است. تمام اجزاء فلاش خیلی خوب با یکدیگر ترکیب شده اند و از سوی دیگر در فلاش YN-565EX خبری از لبه های زیر یا هر گونه نقص دیگری نیست که از حال و هوای ممتاز بودن این فلاش بکاهد. به راحتی می توان گفت که کیفیت ساخت فلاش یانگنو YN-565EX در سطح بالایی قرار دارد و حتی کیفیت ساخت آن از فلاش Canon 430EX II کمی بهتر است و حتی تا حدی به مدل SB-700 شرکت نیکون نیز نزدیک است. جزئیاتی مثل در پوش محفظه باطری، دکمه ها و پایه فلاش نیز استحکام و ساخت خوبی دارند. از طرف دیگر، وزن فلاش YN-565EXبدون باطری ها 380 گرم است که 35 گرم سبک تر از فلاش Canon 580EX II است.

شرکت  یانگنواز سال 2011 به بعد تمام فلاش های خود را با پایه فلاش های فلزی ارتقاء داده است. در واقع کل پایه فلاش فلزی نیست، بلکه تنها صفحه زیر آن از فلز ساخته شده است. یکی از فواید این امر آسان تر شدن نصب فلاش بر روی کفشک دوربین است. صفحه زیر یا کف پایه فلاش Yongnuo YN-565EX دارای یک سوکت پلاستیکی است که پین سینک X مرکزی و همچنین 4 کنتاکت اضافی E-TTL به همراه پین قفل نزدیک به سمت جلو (مدل Canon فلاش) را در خود جای داده است. فلاش یانگنو YN-565EX بر خلاف طراحی براساس اهرم فلاش های کانن و نیکون با یک چرخ قفل شونده سنتی در کفشک هاتشو دوربین محکم می شود. دو پورت فلاش Yongnuo YN-565EX در پهلوی چپ فلاش در زیر یک فلاپ لاستیکی عادی قرار دارند، که می توان آن را به راحتی به بغل داد. اولین پورت این فلاش، پورت و خروجی مادگی بدون رزوه سینک PC است که برای متصل کردن یک کابل تریگر (فعال کننده) - به عنوان مثال از یک تریگر رادیویی  Yongnuo RF-602با یک کابل متصل به دیرکت دوربین - استفاده می شود. دومین پورت خارجی فلاش یانگنو YN-565EX یک کانکتور پک باطری است که از طریق پک های باطری مدل SF-18 و SF-17 شرکت  یانگنویک منبع تغذیه خارجی فراهم می کند.

سر فلاش

فلاش Yongnuo YN-565EX دارای یک سر قابل تنظیم است. این سر اندازه بزرگی دارد اما این امر به نوبه خود امکان استفاده از صفحه جلویی بزرگتری را فراهم می کند و به کاهش احتمال مشکلات گرمایی ایجاد شده با لامپ فلاش کمک می کند. در عکس زیر فلاش یانگنو YN-565EX را به همراه فلاش Nikon SB-700 در سمت چپ و دو فلاش اسپیدلایت 580EX II و 430 EX II شرکت کانن مشاهده می کنید. کل فلاش نسبتاً بزرگ است اما با این وجود بر روی یک بدنه دوربین عکاسی کانن کوچک بدون برهم زدن تعادل دوربین خیلی خوب قرار می گیرد.

 

سر فلاش یانگنو YN-565EX امکان تنظیم در دو محور (عمودی و افقی) را فراهم می کند. برای فلاش انعکاسی از روی یک سقف یا استفاده به همراه یک کارت بازتابنده می توانید سر فلاش را حداکثر به میزان 90 درجه به بالا حرکت دهید. برای شات های کلوزآپ یا عکاسی ماکرو می توان یک وضعیت 7- درجه را انتخاب کرد. برای این کار کافی است سر فلاش YN-565EX را از وضعیت مرکزی کمی به پایین فشار دهید. از سوی دیگر سر فلاش را می توانید از 180- درجه از سمت چپ تا 90+ درجه در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، که این حالت برای عکاسی پرتره و یا انعکاس فلاش از دیوار - مثلاً هنگامی که سقف خیلی بلند یا خیلی تاریک باشد - مناسب است. این ویژگی چرخش سر فلاش یانگنو YN-565EX خیلی مفید است، زیرا امکان چرخاندن بدنه فلاش - با سنسور بی سیم موجود در سمت جلوی فلاش - به سمت فلاش مستر در حالی که سر فلاش هنوز بتواند به سمت سوژه باشد را فراهم می کند، که معمولاً در زاویه متفاوتی قرار دارد. بر روی فلاش YN-565EX هیچ دکمه قفلی برای قفل کردن و آزاد کردن سر فلاش وجود ندارد امام مکانیسم تنظیم سر فلاش برای نگه داشتن سر فلاش در محل و وضعیت مورد نظر مقاومت کافی ای را فراهم می کند، به غیر از حالتی که یک اصلاح کننده سنگین تری مستقیم بر روی سر فلاش بسته شده باشد؛ مثلاً یک سافت باکس. در این حالت وزن موجود سر فلاش Yongnuo YN-565EX را به سمت پایین در وضعیت کلوزآپ 7- درجه حرکت می دهد؛ که البته اگر برای جبران و اصلاح پایه نور را تنظیم کنید، مشکل بزرگی نیست.

زوم خودکار

فلاش یانگنو Yongnuo YN-565EX دارای یک ویژگی زوم خودکار است که زاویه نور را بر حسب وضعیت زوم لنز دوربین تغییر داده، بصورت خودکار دامنه ای از 24 میلی متر تا 105 میلی متر را در یک دوربین عکاسی فول فریم پوشش می دهد. این دامنه (کانونی) مشابه میزان دامنه ای است که دو فلاش کانن که قبلاً اشاره شد پوشش می دهند، اما فلاش های جدید شرکت نیکون دامنه وسیع تری را پوشش می دهند و حداکثر پوشش آنها در وضعیت تله در مدل های SD-700 و SB-900 به ترتیب به 120 و 200 میلی متر می رسد.

 

فلاش یانگنو YN-565EX در دوربین های عکاسی Canon EOS با سنسور تصویری با فرمت و برش (کراپ) EF-S بطور خودکار قادر به تشخیص اندازه کوچکتر سنسور است و رفتار زوم را مطابق با آن تنظیم می کند. این ویژگی و حالت «زوم خودکار مطابق با اندازه سنسور» مکانیسمی شبیه به مکانیسم موجود بر روی فلاش های شرکت کانن دارد؛ و از طرف دیگر پیکر نگاری مشترکی نیز دارد. می توانید از روی علامت های مستطیل شکلی که در بالا سمت راست صفحه نمایش فلاش YN-565EX قرار دارند متوجه شوید که این ویژگی فعال است. فلاش Yongnuo YN-565EX برای فرمت EF-S نسبت به چیزی که بر روی لنز دوربین مشاهده می شود وضعیت بازتابنده زوم بیشتری را انتخاب می کند؛ به عنوان مثال در یک لنز 50mm سری زوم را به 80mm منتقل می کند. به دلیل اینکه 50 x 1.6=80، این وضعیت هنوز یک پوشش فریم 100% و کامل ایجاد می کند؛ البته با این مزیت که با جلوگیری از هدر رفتن نور که در غیر این صورت بر روی محیط اطراف خارج کادر و فریم تابیده می شود، از قدرت باطری فلاش با صرفه جویی بیشتری استفاده می کند.

زوم دستی

فلاش یانگنو Yongnuo YN-565EX علاوه بر زوم خودکار دارای ویژگی زوم دستی نیز می باشد. زوم دستی برای تمام فلاش های خارجی ویژگی مهمی است، چه این حالت یک حالت کاملاً دستی یا استروبیست (استفاده از چندین فلاش بی سیم که بصورت دستی تنظیم شده باشند) باشد یا چه در حالت بی سیم Canon و Nikon. حتی در فلاش خود شرکت های کانن و نیکون در حالت E-TTL و i-TTL بی سیم باید طول زوم را بر روی خود فلاش بصورت دستی تنظیم کنید.

 

زوم دستی در فلاش Yongnuo YN-565EX با این ویژگی در مدل YN-560 کمی متفاوت است - دکمه های اختصاصی «+» و «-» حذف شده اند - اما طرز کار آن مشابه با فلاش Canon 580 است : دکمه Zoom/Lighting در بالا، راسترا تا زمانی که نشانگر زوم چشمک بزند، فشار دهید و سپس برای زوم و خروج از زوم یا تغییر بین حالت های خودکار و دستی از دکمه های فلش (چهار طرفه) استفاده کنید. حالت زوم دستی در فلاش YN-565EX با زوم مطابق با اندازه سنسور سازگار نیست و این به این معنی است که فلاش در حالت زوم دستی همیشه مقادیر فول فریم را نمایش می دهد. گام های زوم موجود مشابه فلاش Canon 580 هستند : 24-28-35-50-70-80-108mm.

پنل واید به اضافه کارت انعکاس

سر فلاش Yongnuo YN-565EX به صورت پیش فرض تمام عکس را پوشش می دهد که از زاویه واید 24mm در یک بدنه دوربین عکاسی فول فریم مثل دوربین Canon 5D Mark III یا 15mm در یک دوربین با اندازه سنسور EF-S مثل دوربین Canon EOS 1100D شروع می شود.

 

اگر لازم باشد که لنز وایدتری استفاده کنید، می توانید یک صفحه پخش کننده نور زاویه واید را از داخل سر فلاش Yongnuo YN-565EX بیرون بکشید. با این «پنل واید» در یک دوربین فول فریم به پوشش 18mm و در یک دوربین EF-S به پوششی در حدود 11mm می رسید. از طرف دیگر، این پنل واید به همراه یک سافت باکس یا چتر به عنوان یک تعدیل کننده نور اضافی نیز مفید است. فقط فراموش نکنید که این «پوشش» به معنی نور و روشنایی کاملاً یکنواخت نیست؛ بلکه به معنی مقدار نور قابل ملاحظه ای به سمت لبه های فریم است. این چیزی است که تقریباً تمام فلاش های کامپکت با آن درگیر هستند. در کل، فلاش غیر مستقیم در یک صحنه زاویه واید برای نورپردازی عاری از سایه - روشن گزینه بهتری است. دومین تعدیل کننده نور که در سر فلاش یانگنو YN-565EX تعبیه شده است یک صفحه پلاستیکی سفید نازک موسوم به کارت انعکاس است. این کارت در فلاش Canon 580EX II نیز وجود دارد ولی در فلاش نیمه حرفه ای مدل 430 EX این شرکت دیده نمی شود. این کارت انعکاس تنها یک تکه پلاستیک سفید رنگ تقریباً در اندازه یک کارت تجاری است. این کارت بر خلاف پنل واید، لنز جلوی فلاش YN-565EX را پوشش نمی دهد و تنها صاف بیرون می آید.

نحوه کار با فلاش Yongnuo YN-565EX

فلاش یانگنو YN-565EX در کل دارای 11 کنترل است : 4 دکمه در ردیف بالا، یک دکمه پاور، دکمه فلاش آزمایشی و 4 دکمه فرمان دهی ( کنترل چهار طرفه) به همراه یک دکمه OK.

 

هنگامی که فلاش یانگنو YN-565EX بر روی یک بدنه دوربین عکاسی سازگار وصل شده باشد، می توان فلاش را بطور کامل از سیستم منوی دوربین کنترل کرد. آرایش دکمه های این فلاش بسیار شبیه به آرایش دکمه بکار رفته در فلاش کانن 580EX II است، بغیر از 2 جزئیات که در آنها رویکرد متفاوتی استفاده شده است. اولین مورد یک دکمه پاور یا روشن - خاموش ساده تر (به جای استفاده از یک سوئیچ) است و مورد دوم استفاده از یک پد کنترل چهار طرفه با 4 دکمه فلش به جای یک پیچ تنظیم بر روی فلاش YN-565EX است. سرعت واکنش این فلاش عالی است و پس از روشن شدن فلاش هیچ زمان واکنش یا تاخیری وجود ندارد. جنس دکمه های فلاش Yongnuo YN-565EX بر خلاف مدل های قبلی شرکت  یانگنوکه لاستیکی بودند، از پلاستیک سفت است.دکمه ها نرم کار می کنند و نقاط فشار کاملاً مشخص شده اند. دکمه ها با صفحه پشت فلاش یانگنو YN-565EX هم سطح هستند که این امر مانع فعال شدن تصادفی آنها می شود. دکمه خاموش - روشن فلاش یانگنو YN-565EX شبیه به مدل سال 2012 YN-560 است اما پلاستیکی است، نه لاستیکی. اگر انگشت خود را بر روی دکمه قرار دهید، فلاش را با یک تاخیر 2 ثانیه ای روشن می کند که شامل روشن کردن صفحه نمایش فلاش و قرار دادن بازتابنده در وضعیت خود است. چنانچه اشاره شد، شرکت  یانگنو برای روشن - خاموش کردن فلاش Yongnuo YN-565EX از یک دکمه استفاده کرده است نه از یک سوئیچ که بر روی فلاش های اسییدلایت کانن دیده می شود. با وجودی که این دکمه 2 ثانیه تاخیر دارد اما با توجه به طراحی ساده تر فلاش و البته قیمت بسیار پایین تر آن، این تأخیر 2 ثانیه ای نقص چندان بزرگی محسوب نمی شود. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که این تاخیر را می توان از طریق تنظیم سفارشی EF8-16 با تنظیم کردن «quic» بر روی «on» بر طرف کرد.

در پایین سمت چپ صفحه پشت فلاش Yongnuo YN-565EX نیز دکمه فلاش آزمایشی قرار گرفته است، که تنها دکمه این فلاش است که کمی سفت تر از بقیه دکمه های آن است؛ تنها به این دلیل که فعال کردن فلاش به صورت آزمایش نیاز به فشار بیشتری بر روی دکمه دارد. در زیر دکمه فلاش آزمایشی یک چراغ LED برای نوردهی فلاش قرار دارد که شبیه به چراغ نشانگری است که بر روی فلاش Canon 580EX Mark II دیده می شود. سبز شدن این چراغ در حالت TTL به معنای «نوردهی صحیح» است و در غیر این صورت خاموش باقی می ماند. البته بطور طبیعی این اطلاعات باید بر روی چشمی خود دوربین نمایش داده شود که جای طبیعی چنین اطلاعاتی است، نه بر روی فلاش. اما قطعاً این ایراد از خود شرکت کانن است که سیستم دوربین های خود را به این شکل طراحی کرده است.

دکمه سمت چپ ردیف بالا در صفحه پشت فلاش یانگو Yongnuo YN-565EX ، دکمه چراغ صفحه نمایش این فلاش است که اگر آن را به مدت کوتاهی فشار دهید یک چراغ نارنجی رنگ روشن می شود. این نور نارنجی تنها از سمت چپ صفحه نمایش می آید اما خیلی یکنواخت بوده و همچنین چشم نواز است. این دکمه کاربری دوگانه دارد. اگر آن را به مدت تقریباً 2 ثانیه فشار دهید منوی سفارشی فلاش YN-565EX با 12+4 کاربری مختلف را برای تنظیم دقیق فلاش بالا می آورد. تنظیم کردن کاربری های سفارشی از طریق سیستم منوی دوربین در کل بهتر است، به این دلیل ساده که در سیستم منوی دوربین توضیحات بیشتری برای تک تک گزینه ها نسبت به LCD کوچک فلاش ارائه می شود. البته کاربری های سفارشی 14 تا 17 به دلیل اینکه بر روی صفحه نمایبدنه دوربین عکاسی نمایش داده نمی شود از این قائده مستثنی هستند. این تنظیمات سفارشی منحصر به شرکت  یانگنوبوده و تنها بطور مستقیم بر روی فلاش قابل دسترسی می باشند.

دکمه بعدی، دکمه Mode یا حالت است که کار آن تغییر دادن حالت فلاش بین گزینه های E-TTL، حالت دستی «M»، حالت چندگانه و برگرداندن حالت فلاش به حالت TTL دیجیتالی است. دکمه Mode فاقد حالت اسلیو (Slave) و حالت های «S1» و «S2» است - هر سه این حالت ها با استفاده از سایر دکمه ها انتخاب می شوند. همچنین راهی برای انتخاب بین ETTL-II و E-TTL نیز وجود ندارد به دلیل اینکه این تصمیم «همیشه» بر عهده دوربین است تنها کاری که به لحاظ آرایش ETTL می توان انجام داد انتخاب گزینه E-TTL IIEvaluative یا E-TTL II Average است - اما تنها از طریق استفاده از منوهای دوربین.

سومین دکمه از سمت چپ در ردیف بالای صفحه پشت فلاش یانگنو YN-565EX، دکمه حالت سینک فلاش است که دارای دو گزینه «سینک نورمال» و «سینک پرده دوم» است. البته از فلاش Yongnuo YN-565EX در سینک آهسته نیز می توانید استفاده کنید؛ که این ویژگی در دوربین های عکاسی شرکت کانن بصورت سنتی از طریق حالت عکاسی خود دوربین تنظیم می شود. اما این فلاش متاسفانه فاقد حالت سینک سرعت بالاست. دکمه سمت راست ردیف بالا که با Zoom/Lighting Bolt مشخص شده است برای کار کردن با زوم و حالت اسلیوفلاش YN-565EX است. با فشار دادن این دکمه به مدت کوتاهی می توانید به حالت زوم دسترسی داشته باشید که در این حالت تنظیم ها با از طریق دکمه های چهار طرفه صورت می گیرند. اگر انگشت خود را به مدت 2 ثانیه بر روی این دکمه نگه دارید، بر روی صفحه نمایش فلاش یک آیکن فلاش به همراه علامت رعد و کلمه «OFF» در بالای آن نمایش داده می شود. از اینجا می توانید حالت اسلیو بی سیم مخصوص به Canon و همچنین ویژگی S2 و S1 اختصاصی شرکت  یانگنورا تنظیم کنید.آخرین جزء کنترلی فلاش یانگنو YN-565EX، کنترل 4 طرفه این فلاش به همراه دکمه SEL/SET در وسط آن است. از این دکمه برای تنظیم موارد مختلفی استفاده می شود. از جمله : مرور ویژگی های سفارشی، تنظیم یک کانال و گروه خاص برای حالت بی سیم، جبران نوردهی فلاش، یا گام های زوم دستی.

 

صفحه نمایش فلاش Yongnuo YN-565EX

صفحه نمایش LCD فلاش یانگنو YN-565EX نسبتاً بزرگ است. این صفحه نمایش به جای صفحه نقطه - ماتریکس از فن آوری «قسمتی یا سیگمنت» استفاده می کند. این به این معنی است که صفحه نمایش فلاش Yongnuo YN-565EX از نظر نمایش کاراکترها یا تصاویر انعطاف زیادی ندارد اما کنتراست خوبی دارد و خواندن اطلاعات بر روی آن آسان است.

 

 

نور این صفحه نمایش بر خلاف نور سبز بکار رفته درفلاش های کانن و نیکون، نارنجی است. این نور از سمت چپ صفحه نمایش می آید، اما روشنایی آن بسیار یکنواخت و چشم نواز است. چراغ صفحه نمایش فلاش Yongnuo YN-565EX با شاتر دوربین ترویج نمی شود، در نتیجه با نیم دکمه کردن دکمه شاتر دوربین روشن نمی شود. البته این امر در مورد فلاش کانن Canon 580EX II نیز چنین است و محدودیتی است که در دوربین های DSLR شرکت کانن وجود دارد. تصویر زیر اطلاعاتی درباره نشانه ها و آین های بکار رفته بر روی صفحه نمایش LCD فلاش YN-565EX را نشان می دهد.

تنظیمات و قابلیت کاربری های سفارشی فلاش Yongnuo YN-565EX

فلاش یانگنو YN-565EX دارای 14 ویژگی و کاربری سفارشی است که می توان آنها را با استفاده از سیستم منوی دوربین عکاسی تنظیم کرد. این تعداد کاربری های سفارشی مشابه کاربری های سفارشی موجود در فلاش کانن Canon 580EX II است اما بیشتر از موارد موجود بر روی فلاش نیمه حرفه ای 430EXII این شرکت است. علاوه بر این، فلاش Yongnuo YN-565EX دارای 4 کاربری سفارشی اختصاصی دیگر است که تنها از طریق خود فلاش قابل دسترسی هستند.

 

موارد زیر برخی از کاربری های سفارشی فلاش Yongnuo YN-565EX هستند :

 • C.Fn - 3 : لنز خودکار FEB
 • C.Fn - 4 : دنباله FEB
 • C.Fn - 5 : حالت اندازه گیری (نور سنجی) فلاش - از منوی دوربین قابل دسترس است، اما فقط حالت E-TTL II موجود است
 • C.Fn- 6 : فلاش سریع با شات پیوسته - از منوی دوربین قابل دسترسی است، اما فقط گزینه «غیر فعال کردن» موجود است
 • C.Fn- 12 : چرخه مجدد فلاش با قدرت خارجی - از منوی دوربین قابل دسترس است، اما فقط گزینه «فلاش و قدرت خارجی» موجود است
 • C.Fn- 13 : تنظیم اندازه گیری نوردهی فلاش

به دلیل اینکه موارد 5، 6، 12 و 13 هیچ تغییر تنظیماتی را ارائه نمی کنند، در عمل فلاش یانگنو YN-565EX فقط در ویژگی FEB (یا بازه بندی نوردهی فلاش) از نظر کاربری های سفارشی بهتر از فلاش Canon 430EX II است.

 

فلاش YN-565EX دارای 4 کاربری سفارشی اضافی است که این ویژگی ها منحصر به شرکت یونگ می باشند. این ویژگی ها را نمی توان از منوی دوربین تنظیم کرد و تنها راه این کار از طریق منو کاربری های سفارشی خود فلاش است :

 • C.Fn- 14 : ویژگی اعلان صوتی با «صدای بیپ» چرخه زنی فلاش (که در عکس بالا نمایش داده شده است، «Sond --» به معنی «قطع صدا» است)
 • C.Fn- 15 : تنظیم دقیق «حالت خواب» را با تنظیماتی بین 3 دقیقه تا 5 ساعت را فراهم می کند
 • C.Fn- 16 : تأخیر 2 ثانیه ای به هنگام روشن کردن فلاش یا خاموش کردن ان با دکمه پاور اصلی را از بین می برد
 • C.Fn- 17 : امکان ریست کردن فلاش برای برگردان تنظیمات پیش فرض کارخانه را فراهم می کند

 

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.