آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     نقد و بررسی فلاش یانگنو YN-468II   93/01/18

 

بررسی فلاش Yongnuo YN-468 II

 

فلاش عکاسی یانگنو YN-468 II تا ماه نوامبر سال 2011 آخرین و جدیدترین مدل در فلاش های سری YN-46x شرکت  و در کل ششمین مدل این شرکت چینی بود. فلاش Yongnuo YN-468 II یک فلاش «استروبیست» است که دارای یک حالت فلاش دستی با حداقل قدرت 1/128 قدرت کامل (اولین فلاش شرکت یانگنودارای این ویژگی) و دو حالت اسلیو اپتیکال است که از مدل های قبلی به ارث برده است. اما این فلاش علاوه بر این یک فلاش E-TTL (II) است که با بدنه دوربین های DSLR شرکت کانن نظیر سری Canon EOS با ویژگی هایی مثل نوردهی فلاش خودکار، تنظیم بازتابنده زوم و سایر ویژگی های پیشرفته کار می کند. فلاش هایی مثل اسییدلایت های مدل 430EX II و 320EX شرکت کانن با فلاش یانگنو YN-468 II قابل مقایسه هستند. با وجودی که این فلاش شرکت یانگنومقدمات لازم برای عکاسی با فلاش خودکار با بدنه دوربین های شرکت کانن را برای کاربران فراهم می کند اما به لحاظ ویژگی و کاربردهای متفاوت با هیچ یک از فلاش های حرفه ای خود شرکت کانن قادر به رقابت نیست. اما مزیت بزرگ فلاش Yongnuo YN-468 II این است که با قیمتی حدود 60% فلاش های اسپیدلایت شرکت کانن امکانات و ویژگی هایی را برای کاربران فراهم می کند که در سطح قابل قبولی هستند. در عکس زیر فلاش Yongnuo YN-468 II را به همراه دو مدل قابل مقایسه با این فلاش، یعنی فلاش های YN-465 و YN-467، مشاهده می کنید.

 

در نهایت، شرکت یانگنو در آگوست 2011 فلاش YN-565EX (مدل سازگار با دوربین های کانن) را عرضه کرد، که به لیست ویژگی های فلاش Yongnuo YN-468 II مواردی نظیر حالت اسلیو بی سیم اختصاصی Canon ETTL (II) و چند ویژگی ضروری برای کاربران تفریحی (نظیر پورت سینک PC و آپشن اتصال یک منبع قدرت خارجی (پک باطری خارجی) به فلاش ) را اضافه کرد.

ویژگی های برجسته فلاش Yongnuo YN-468 II

  • پیشرفته ترین فلاش اسییدلایت E-TT شرکت یانگنوتا تاریخ نوامبر 2011
  • دارای حالت های ETTL (II)، حالت دستی و حتی حالت فلاش چند گانه (استروبوسکوپیک)
  • بازتابنده زوم ( ویژگی زوم سر فلاش به همراه لنز دوربین )، به اضافه قابلیت چرخش و خم کردن سر فلاش در دو راستای افقی و عمودی
  • حالت دستی کاملاً قابل استفاده با حداقل قدرت 1/128
  • سازگار با تریگرهای رادیویی به همراه دو حالت اسلیو اپتیکال

شرکت یانگنو فلاش YN-468 II را تنها سازگار با دوربین های عکاسی Canon طراحی کرده است و این فلاش مدل و نسخه Nikon ندارد. عکاسانی که با دوربین های شرکت نیکون کار می کنند می توانند از مدل YN-467 استفاده کند که آخرین فلاش i-TTL شرکت یانگنوبرای بدنه دوربین های عکاسی Nikon است. مدل جدید YN-565EXنیز تا تاریخ سپتامبر 2011 تنها برای دوربینهای Canon عرضه می شد. فلاش یانگنو Yongnuo YN-468 II با اکثر بدنه دوربین های Canon کار می کند اما نه با همه آنها، بنابراین لازم است قبل از خرید سازگاری این فلاش با دوربین عکاسی Canon خود را بررسی کنید. این اطلاعات را می توانید از پیج Yongnuo-Canon Compatibility سایت این شرکت بدست آورید. این فلاش با دوربین های عکاسی نگاتیوی قدیمی سازگار نیست و فقط دارای ساپورت E-TTL است.

فلاش عکاسی یانگنو YN-468 II دارای سه حالت فلاش E-TT (II)، M یا دستی و حالت Multi یا چند گانه برای فلاش استروبوسبکوییک (که معمولاً در فلاش های ارزانتر موجود در بازار دیده نمی شود) است. بزرگترین فرق بین فلاش یانگنو YN-468 II با مدل های YN-460، YN-460 II و YN-560 ساپورتE-TTL (II) از سوی این فلاش است. این ویژگی TTL اضافی این امکان را فراهم می کند تا ترکیب دوربین - فلاش بتواند بطور خودکار نوردهی فلاش صحیحی را برای عکس های شما فراهم کند. در مقابل کاربران باید هنگام استفاده از فلاش های اسپیدلایت تمام دستی میزان خروجی فلاش را برای تک تک عکس ها بطور دستی تنظیم کنند. حالت E-TTL را می توان بر روی فلاش Yongnuo YN-468 II تنظیم کرد، اما صفحه نمایش فلاش تنها عبارت «TTL» را نمایش می دهد. اما این حالت با بدنه دوربین های مدرن حالت E-TTL(II) این ویژگی است.

از طرف دیگر، فلاش یانگنو YN-468 II را می توان از طریق سیستم منوی دوربین نیز کنترل کرد. منوی «Flash Control یا کنترل فلاش» در همه حالت های عکاسی دوربین نمایش داده نمی شود، اما به عنوان مثال در حالت عکاسی P دوربین عکاسی قابل دسترس است. در این منو شما به حالت فلاش E-TTL II و دو حالت دیگر فلاش Yongnuo YN-468 II دسترسی دارید.

 

در فلاش یانگنو Yongnuo YN-468 II از حالت فلاش دستی می توان  برای غلبه بر حالت خودکار E-TTL استفاده کرد و این حالت برای عکاسی «استروبیست» ویژگی مهمی است. با وجودی که همه فلاش های شرکت یانگنودارای حالت دستی هستند اما این ویژگی در فلاش YN-460 از دو جهت ارتقاء یافته است : 1- حداقل تنظیم قدرت در این حالت در این فلاش 1/128 قدرت کامل است، که نسبت به سایر مدل های شرکت یانگنوبه میزان یک گام کامل پایین تر است؛ و 2- در این فلاش کاربر درکنار گام های کامل در تنظیم قدرت و خروجی فلاش همه گام های 1/3 را نیز در اختیار دارد. تناوب تنظیمات قدرت در فلاش YN-468 II به صورت زیر است 

تغییر دادن و تنظیم خروجی فلاش یانگنو YN-468 II در حالت دستی بسیار آسان است : در این حالت می توانید با استفاده از دکمه های «+» و «-» میزان قدرت فلاش را در سطح دلخواه تنظیم کنید و نیازی به هیچ دکمه دیگری نیست. چنانچه در عکس زیر مشاهده می کنید در فلاش Yongnuo YN-468 II برای نشان دادن میزان خروجی از چراغ های LED استفاده نشده است و در عوض میزان خروجی فلاش بصورت عدد بر روی صفحه نمایش LCD فلاش نمایش داده می شود. در حالت دستی نیز می توانید مقل حالت TTL میزان خروجی فلاش یانگنو Yongnuo YN-468 II را از طریق سیستم منوی بدنه دوربین عکاسی تنظیم و کنترل کنید که در این حالت نیز دامنه یکسانی در اختیار دارید.

 

حالت فلاش چند گانه یا Multi Mode که به حالت استروبوسکوبیک نیز معروف است را می توانید مستقیم بر روی فلاش یانگنو Yongnuo YN-468 II تنظیم کنید، یا از طریق منوی بدنه دوربین عکاسی. این فلاش در حالت فلاش چند گانه تنظیمات زیر را فراهم می کند :

  • خروجی فلاش : 1/128,1/64,1/32,1/16,1/8,1/4
  • فرکانس : 1 تا حداکثر 50 هرتز
  • تعداد فلاش زنی : صفر تا 100 مرتبه (بسته به میزان خروجی)

در این حالت فرکانس را می توانید از طریق منوی بدنه دوربین در مقادیر بالاتری حداکثر تا 199 هرتز نیز تنظیم کنید، اما اتفاقی که بعد از آن می افتد این است که منوی دوربین عکاسی خود را ریست کرده و به حداکثر مقداری باز می گردد که برای فلاش یانگنو YN-468 II مجاز است، که همان 50 هرتزی است که در بالا اشاره شد. صفحه نمایش فلاش بطور خودکار مقداری را نشان می دهد که از طریق منوی بدنه دوربین انتخاب شده است، اما در عمل با مقادیر بالاتر از 50 هرتز کار نمی کند.

فلاش یانگنو YN-468 II به عنوان یک فلاش بی سیم با سیستم های کنترل TTL بی سیم اپتیکال اختصاصی شرکت  های کانن و نیکون سازگار نیست. این به این معنی است نمی توان این فلاش را بصورت «خودکار» از طریق یک بدنه دوربین سازگار، فلاش مستر یا یک واحد فرمان دهنده اسپیدلایت نظیر Canon ST-E2 یا Nikon US-800 کنترل کرد. اما فلاش YN-468 II هنگامی که با تریگرهای رادیویی نظیر مدل RF-603 شرکت یانگنویا تریگر Cactus V4 استفاده شود، فلاش بی سیم خوبی است. این فلاش دارای حداقل قدرت دستی 1/128 قدرت کامل به همراه تمام گام های 1/3 در بین گام های کامل بوده و می توان زوم آن را بصورت دستی از 24mm تا 85mm تنظیم کرد (ویژگی بازتابنده زوم دستی). گزینه های دیگر در فلاش اسپسدلایت YN-468 II برای فعال سازی بی سیم حالت های اسلیو اپتیکال S1 و S2 هستند، اما عملکرد مطمئن انها دست خوش نور محیطی است. این دو حالت بی سیم به دلیل اینکه برای فعال کردن فلاش از نور و سنسور نوری استفاده می کنند، با زیاد بودن نور محیط - مثلاً روزهای آفتابی - از کار می افتند و عملاً بیشتر برای فضاهایبسته و استودیو مناسب هستند. در نهایت اینکه، فلش YN-468 II را می توانید از راه دور با کابل های TTL فعال کنید و شاید با تریگرهای رادیویی TTL نیز سازگار باشد (در حال حاضر گزارشی در دست نداریم).

کیفیت ساخت فلاش Yongnuo YN-468 II

تمام مدل های فلاش های سری YN-46X شرکت یانگنواندازه و ابعاد یکسانی دارند و اندازه آنها بسیار شبیه به اندازه فلاش های اسپیدلایت SB-600 و SB-700 شرکت نیکون و مدل 430EXII شرکت نیکون است.

 

در عکس بالا فلاش یانگنو YN-468 II را در کنار فلاش هایی مثل Metz 48 AF-1، Canon 320EX، Canon 430EX II و Nikon Di622 II مشاهده می کنید. بدنه و پوسته فلاش YN-468 II از پلاستیک ضخیم و محکم ساخته شده است. البته کیفیت ساخت فلاش های شرکت یانگنو قطعاً به پای فلاش های شرکت های نیکون و کانن نمی رسد، اما رویه و ظاهر آنها کمی بهتر است. در محفظه باطری فلاش یانگنو YN-468 II نیز از روی فلاش Sunpak DF383 طراحی شده است و دارای یک لولای پلاستیکی محکم است. با وجودی که این بخش از این فلاش اسپیدلایت کیفیت قابل توجهی ندارد اما قرار دادن باطری ها در محفظه خود با مشکل خاصی روبرو نمی شود (دست کم وقتی یاد گرفتید چطدر فلاش را درست در دست نگه دارید) و هنگامی که باطری ها داخل فلاش Yongnuo YN-468 II قرار بگیرند، در محفظه باطری «لق» نمی زند. پایه فلاش یانگنو Yongnuo YN-468 II نیز فلزی است که در مدل Canon این فلاش در کل 5 پین دارد. در مرکز پین x برای سیگنال فعال کننده فلاش قرار گرفته است که در اطراف آن 4 پین دیگر (به همراه 2 کنتاکت بر روی ریل های بغل) برای تبدل اطلاعات به بدنه های دوربین های عکاسی Canon EOS وجود دارند.

 

پایه فلاش YN-468 II مجهز به چرخ قفل کننده دستی به همراه پین ضامن و قفل کننده متصل به آن است. استفاده از این چرخ برای باز و بسته کردن فلاش به آسانی و سرعت اهرم های سریع بازشو بکار رفته در فلاش های کانن نیست، اما نصب محکم و مطمئن فلاش با مشکلی روبرو نمی شود و حتی فلاش محکم تر بر روی کفشک دوربین بسته می شود. چنانچه در عکس زیر می بینید (که در واقع فلاش YN-467 را نشان می دهد که سر آن کاملاً شبیه به سر فلاش YN-468 II است)، محفظه لامپ فلاش اسپیدلایت YN-468 II کاملاً هم اندازه فلاش Nikon SB-800 (چپ) و Nikon SB-600 (راست) است، که به همین دلیل می توانید در این فلاش نیز از وسایل تعدیل کننده نور یکسانی استفاده کنید.

 

سر فلاش یانگنو YN-468 II نیز در راستای افقی از 90- درجه تا 180+ قابل چرخش ( در کل 270 درجه ) و در راستای عمودی از 10- درجه (رسماً 7- درجه) تا 90+ درجه  قابل خم و حرکت است. سر فلاش قفل نمی شود (فاقد سیستم قفل است) و بنابراین می تواند بدون دکمه آزاد سازی حرکت کند؛ اما در وضعیت های از پیش تعریف شده ای مثل 60، 75 و 90 درجه با خار در جای خود محکم می شود. بر روی بدنه و پوسته فلاش یانگنو YN-468 II هم برای چرخش (افقی) و هم خم کردن فلاش (عمودی) علامت هایی وجود دارد.

 

فلاش یانگنو YN-468 II دارای ویژگی زوم خودکار است که دامنه زوم آن در دوربین های فول فریم 24-85mm است که در دوربین های عکاسی APS-C مثل دوربین های Canon Powershot SX دامنه ای برابر با 15-54mm را پوشش می دهد. اگر با یک دوربین APS-C و کیت لنز آن (مثلاً 18-55 mm) عکاسی کنید، فلاش Yongnuo YN-468 II همراه با لنز زوم می کند و از حالت واید تا انتهای تله لنز پوشش مناسبی را برای شما فراهم می کند. این فلاش در کل دارای 5 وضعیت زوم خودکار است : 85mm- 70mm- 50mm- 35mm - 24mm- Auto. نکته مهم در ویژگی زوم خودکار فلاش اسپیدلایت یانگنو YN-468 II این است که این ویژگی در این فلاش فاقد قابلیت تشخیص اندازه سنسور تصویر بدنه دوربین عکاسی است، بنابراین فلاش همیشه «تصور می کند» بر روی یک دوربین فول فریم سوار است. البته این امر مشکلی نیست و تنها پیامد منفی ان کمی کاهش و افت کارایی و یازده فلاش است؛ اما در کل شما به نتیجه ای می رسید که یک پوشش فلاش با تابش نور کمتر در لبه های فرم است. از سوی دیگر سر فلاش یانگنو YN-468 II در وضعیت های فلاش انعکاسی نیز زوم می کند. اگر می خواهید این امر متوقف شود، فلاش را در حالت زوم دستی قرار دهید.

فلاش Yongnuo YN-468 II اولین مدل در بین تمام فلاش های شرکت یانگنواست که دارای یک سر فلاش مجهز به ویژگی زوم دستی برای دوربین های عکاسی Canon است. زوم دستی در این فلاش از طریق فشار دادن دکمه های Mode یا حالت و on/off بصورت همزمان انتخاب و همچنین تنظیم می شود. این امر کمی عجیب به نظر می رسد اما خیلی خوب کار می کند؛ دست کم وقتی به دکمه های نسبتاً نرم و کمی تاخیر بین فشار دادن یک دکمه و تغییر کردن نمایش فلاش یانگنو YN-468 II عادت کردید. زوم دستی با یک آیکن «M» کوچک در کنار عدد زوم بر روی صفحه نمایش پشت فلاش مشخص می شود. در بالای سرفلاش یانگنو YN-468 II نیز یک پنل بازتابنده و دی فیوزر برای پوشش واید تعبیه شده است که در دوربین های فول فریم پوشش واید فلاش را به 18mm افزایش می دهد. این پنل واید در یک دوربین APS-C یک پوشش 12mm را فراهم می کند.

فلاش یانگنو YN-468 II برای کار کردن با این فلاش اسپیدلایت دارای 4 دکمه لاستیکی است. این دکمه ها اندازه خوبی دارند اما کمی نرم هستند. اولین دکمه، دکمه روشن - خاموش یا on/offفلاش است که در کنار آن دکمه Mode یا حالت قرار گرفته است و دکمه Pilot (برای فلاش آزمایشی ) آخرین دکمه در این ردیف دکمه هاست. در بالای این ردیف دکمه ها نیز دکمه ترکیبی مثبت - منفی قرار گرفته است که برای تنظیم و تغییر میزان خروجی و سایر تنظیمات فلاش Yongnuo YN-468 II استفاده می شود. برای برخی از تنظیمات فلاش از ترکیبی از دکمه ها استفاده می شود. با وجودی که این امر باعث می شود طرز کار فلاش کمی پیچیده تر شود، اما بر روی فلاش Yongnuo YN-468 II خیلی خوب کار می کند و به دلیل کد رنگ بکار رفته در دکمه ها (علامت گذاری قرمز رنگ اضافی) به خاطر سپردن آنها مشکل نیست. فلاش YN-468 II در کل سرعت واکنش خوبی دارد اما فوق العاده سریع نیست. این امر هنگام تنظیم خروجی فلاش بیشتر به چشم می آید، که گاهی مجبور می شوید چند بار یک دکمه را فشار دهید.

 

فلاش یانگنو Yongnuo YN-468 II برای نشان دادن میزان خروجی از چراغ های نشانگر زرد رنگی که در سایر مدل های شرکت یونگ نیز دیده می شود استفاده نمی کند و این فلاش اولین مدل YN است که در پشت بدنه خود مجهز به یک صفحه نمایش LCD است. این LCD اندازه خوبی دارد و اندازه ی آن در حدی است که برای نشان دادن فونتی که بزرگ و راحت قابل خواندن با شد، کافی است. صفحه نمایش فلاش یانگنو YN-468 II دارای یک نور نارنجی است که ظاهراً از سمت چپ آن می آید. فلاش در ردیف بالای LCD آخرین حالت فلاش را نشان می دهد که می تواند یکی از حالت های M، Multi، S1، S2 و یا TTL باشند. در سطر و ردیف پایین، نمایش ISO وجود دارد که در مدل Canon استفاده نمی شود و طبق ادعای شرکت برای دوربین های Nikon است. بعد از آن نیز یک نمایش دیگر برای گام خروجی فلاش وجود دارد که بصورت F-به همراه یک عدد نمایش داده می شود و آخرین تنظیم فلاش را به ترتیب با دوربین یا لنز و سپس تنظیم زوم به روز رسانی می کند. در حالت زوم دستی در سمت چپ کلمه «Zoom» یک آیکن «M» کوچک دیده می شود. در حالت زوم خودکار تنها آخرین وضعیت زوم را می بینید. علامت AF نیز نشان می دهد که چراغ دستیار AF فعال است و سه فلش کوچک نیز به معنی سینک پرده دوم است (حالت سینک را می توان از فلاش یا سیستم منوی دوربین تنظیم کرد).

 

علاوه بر این، فلاش یانگنو Yongnuo YN-468 II مقدار یک جبران نوردهی فلاش (که بر روی خود فلاش تنظیم می شود) را نمایش می دهد، که بر روی LCD فلاش در فضای خالی بین «TTL» و «ISO» نمایش داده می شود. فضای خالی در بالا سمت راست صفحه نمایش نیز برای حالت استروبوسکوپیک استفاده می شود و عدد فلاش زنی های مکرر را به همراه فرکانس و خروجی قدرت نمایش می دهد. چراغ LED آماده بودن فلاش با رنگ سبز روشن می شود و هنگامی که فلاش YN-468 II آماده فلاش زنی باشد، قرمز می شود. این امر کمی عجیب است، اما مطابق با استاندارد بکار رفته در فلاش Canon و Nikon است.

 

فلاش یانگنو Yongnuo YN-468 II حافظه دارد و هنگامی که فلاش را مجدد روشن می کنید، آخرین تنظیمات شما را به یاد می آورد. از سوی دیگر آخرین میزان خروجی دستی را نیز حفظ می کند. فلاش YN-468 II با 4 باطری قلمی کار می کند و می توانید از باطری های آلکالاین (بازی) یا Ni-MH (نیکل - هیبرید فلز) قابل شارژ استفاده کنید. این فلاش فاقد سوکت های ورودی برای اتصال یک پک باطری خارجی به آن است، اما این امر به دلیل بالا بودن سرعت شارژ مجدد (چرخه زنی مجدد) فلاش مسئله مهمی نیست. زمان چرخه مجدد (شارژ مجدد) فلاش YN-468 II طبق مشخصات رسمی این فلاش با باطری های آلکالاین 5 ثانیه است، اما متوسط این زمان در آزمایش با باطری های آلکالاین حدود 1.8 ثانیه و با باطری های Ni-MH تنها یک ثانیه است.

 

عدد راهنمای رسمی ای که از سوی شرکت یانگنوبرای فلاش یانگنو YN-468 II اعلام شده است، GN33 می باشد. اما نکته ای که در مورد عدد راهنمای فلاش های این شرکت وجود دارد این است که این عدد در استفاده واقعی از فلاش کمتر از مقدار رسمی اعلام شده است. این امر در مدل های YN-465، YN-467 و YN-560 نیز دیده می شود. نتایج فلاش سنج Sekonic در یک محیط کنترل شده برای فلاش YN-460 نشان می دهند که میزان حداکثر نور این فلاش(f14/4)7/10 است. عدد راهنمای واقعی محاسبه شده این فلاش نیز GN20.4 است، که خیلی کمتر از GN33 اعلام شده از سوی شرکت یونگ است (7/10 = 20.4). فلاش Yongnuo YN-468 II در تنظیم تله قوی تر است و به 1/256 می رسد که برابر با GN26.9 است. این فلاش اسپیدلایت زمان و طول فلاش زنی بسیار کوتاهی دارد، اماt0.1 برابر برای  مدل های قابل مقایسه در یک سطح  قرار دارد، به عنوان مثال 1/256 برای فلاش Nikon SB-600 یا 1/230 برای مدل پیشرو و پیشرفته  

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.