آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     نقد و بررسی دوربین نیکون COOLPIX S9600   93/04/19

 

بررسی دوربین نیکون Nikon Coolpix S9600

معرفی دوربین

دوربین عکاسی نیکون Coolpix S9600 یکی از سرآمد ترین مدل ها در دوربین های کامپکت سری Style شرکت نیکون پیش از رفتن به سری P یا Performance این تولید کننده بزرگ دوربین عکاسی دنیاست. ویژگی های بارز و اصلی دوربین دیجیتال نیکون Coolpix S9600 عبارتند از یک زوم لنز 22x، سنسور تصویر CMOS پشت روشن 16 مگاپیکسل، سیستم Wi-Fi داخلی و قابلیت ضبط فیلم های فول HD. این دوربین کامپکت زیبا با قیمت 250 پوند در سه رنگ سفید، قرمز و سیاه عرضه می شود.

طراحی، مشخصات، کنترل ها و طرز کار دوربین نیکون Coolpix S9600

 هنگامی که یک دوربین عکاسی دیجیتالی جدید برای بررسی به دست ما می رسد که مدل ارتقاء یافته ای از یک مدل قبلی موجود است، ما امیدواریم این دوربین جدید ویژگی های واقعاً جدیدی در خود داشته باشد که باعث شود افرادی که به تازگی به سمت عکاسی و یا یک برند خاص در دوربین های عکاسی روی آورنده اند علاقمند شوند بیشتر یاد بگیرند. به هر حال جوهر عکاسی نیز همین امر است. دوربین عکاسی دیجیتال نیکون Nikon Coolpix S9600 ارتقائی از مدل S9500 است که سال گذشته آن دوربین را بررسی کردیم و این مدل در ردیف دوربین های توصیه شده ما برای خرید قرار گرفت. در دوربین عکاسی دیجیتال نیکون S9600 نسبت به مدل پیش از خود چند ویژگی جالب وجود دارند که اصلاح شده اند، از جمله سنسور تصویر CMOS پشت روشن این دوربین که با رزلوشن پایین تر 16 مگاپیکسل طراحی شده است. میزان رزلوشن این سنسور به اندازه 2 مگاپیکسل کاهش یافته است، که نکته منفی ای نیست. کمتر بودن میزان و تعداد پیکسل ها به این معنی است که نویز در تصویر کمتر ایجاد شده و مسئله ساز می شود.

بسیاری از ویژگی های جدید نیز برای مدل S9700 کنار گذاشته شده اند که در حال حاضر موجود است. مدل S9700 در مقایسه با دوربین عکاسی Nikon Coolpix S9600 با داشتن یک زوم لنز 30X در مقایسه با زوم لنز 22X برد تله بیشتری فراهم می کند. از سوی دیگر این زوم لنز 22X در مدل S9500 نیز بکار رفته است. دامنه کانونی ای که این لنز در مقیاس دوربین های 35 میلی متری فراهم می کند 25-550mm است. اندازه این لنز به این معنی است که بدنه دوربین در سمت جلو برای جا دادن آن کمی بر جسته و برآمده می شود. به دلیل این برد تله اضافه، دوربین عکاسی Coolpix S9600 برای تامین پوشش بیشتر نیاز به فلاش بزرگتری دارد و این به این معنی است که فلاش پرشی ای که در مدل های قبلی نیز استفاده شده بود در این مدل جدید نیز حفظ شده است. این فلاش بطور خودکار با انتخاب تنظیم و حالت آن از طریق پد کنترل چهار طرف در پشت دوربین فعال می شود. البته پس از تمام کار باید فلش را بصورت دستی بخوابانید.

در صفحه بالای دوربین کامپکت نبکون Coolpix S9600 علاوه بر فلاش پرشی یک دکمه روشن - خاموش قرار دارد که به منظور جلوگیری از فشردن تصادفی آن به هنگام گرفتن عکس در داخل بدنه دوربین فرو رفته است. یک چراغ سبز کوچک برای شناسایی راحت آن این دکمه پاور را احاطه کرده است. سوراخ های کوچکی در جلوی دوربین قرار گرفته اند دو مکیروفن چپ و راست دوربین برای ضبط صدای استریو به هنگام ضبط فیلم هستند و این مدل فیلم ها را با کیفیت فول HD ضبط می کند.

دکمه شاتر دوربین نیکون S9600 کاملاً بزرگ است و حلقه سوئیچ زوم کوچک شده است تا برای حفظ زیبایی دوربین در یک حفره کوچک قرار بگیرد. یک پیچ فرمان دهی (تغییر حالت های عکاسی) در کنار این سوئیچ زوم در شانه دوربین قرار گرفته است که جایگزین منوی Mode یا حالت های عکاسی ای شده است که در سایر دوربین های قبلی در این سری از دوربین های کامپکت Coolpix دیده می شود. این پیچ فرمان دهی این امکان را برای شما فراهم می کند سریع تر از رفتن به یک سیستم منو حالت های عکاسی پرکاربرد را تغییر دهید. این پیچ تغییر، حالت های عکاسی را بر روی صفحه نمایش دوربین نمایش می دهد، بنابراین می توانید حالت های عکاسی را از صفحه نمایش پشت دوربین نیز نگاه کنید. از طرف دیگر، این نمایش برای افرادی که با دیدن حالت های عکاسی بر روی پیچ فرماندهی مشکل دارند نمایش بزرگتری فراهم می کند. با استفاده از این پیچ فرمان دهی می توانید حالت های رایج Auto یا خودکار، Scene Selector یا انتخاب کننده صحنه (که به Intelligent Auto یا خودکار هوشمند نیز معروف است)، حالت های Scene یا صحنه و افکت های دیجیتالی را انتخاب کنید؛ اما با استفاده از این پیچ می توانید برخی از حالت های صحنه ای که ممکن است بیشتر از آنها استفاده کنید را نیز انتخاب کنید، نظیر حالت های Back-lit Portrait یا پرتره پشت روشن، Night Portrait یا پرتره در شب، Night Scene یا صحنه شبانه و Smart Portrait یا پرتره هوشمند. اکثر این گزینه ها و حالت های عکاسی به غیر از حالت Auto یا خودکار سیستم منو را قفل می کنند و تنها به شما اجازه می دهند رزلوشن را تنظیم کنید.

طراحی پشت دوربین عکاسی دیجیتال نیکون S9600 همان طراحی رایجی است که متشکل از چهار دکمه است که در اطراف یک پد و کنترل چهار طرفه قرار گرفته اند، با این وجود به دلیل اضافه شدن پیچ فرمان دهی فوق الذکر یکی از دکمه ها حذف شده است. این دکمه در حالت عادی امکان دسترسی به یک سیستم منوی برای انتخاب کردن حالت های عکاسی ای که اشاره شد را فراهم می کند و با وجود این پیچ فرماندهی دکمه زائدی بر روی دوربین نیکون Coolpix S9600 است و به همین دلیل حذف شده است . از طرف دیگر این دکمه بین حالت  پخش (تصاویر) و صفحه عکسبرداری نیز سوئیچ می کند.

پد کنترل چهار طرفه دوربین عکاسی دارای منوهای اختیاری ای برای تایمر خودکار، فلاش و جبران نوردهی است. با فشار دادن این پد یک حالت ماکرو نیز فعال می شود. حلقه این پد در واقع یک چرخ و پیچ است و می توانید از آن برای حرکت بین گزینه های منوهای بزرگ استفاده کنید. یک نکته جالب توجه در اینجا جبران نوردهی است که تنها این ویژگی نیست، فشار دادن این دکمه سه گزینه عکس برای رنگ، میزان درخشندگی و روشنایی (جبران نوردهی) و یک گزینه ریست و خروج را بالا می آورد.

ما در آزمایش خود برای سرعت استارت سرد دوربین عکاسی نیکون S9600 توانستیم با این دوربین ظرف حدود 1.6 ثانیه دوربین را روشن کرده، فوکوس کنیم و یک عکس بگیریم. این عملکرد خوبی است و به نظر ما بخش اعظم ان به دلیل سیستم فوکوس فوق العاده سریعی است که در این دوربین عکاسی استفاده شده است. این دوربین کامپکت دارای چند حالت مختلف در عکاسی پیوسته و انفجاری است. تنظیم و حالت Continuous H یا پیوسته سرعت بالا قبل از توقف و دانلود کردن تصاویر (خالی کردن بافر) 5 شات را ظرف کمتر از نیم ثانیه می گیرد. این شات ها تصاویر فول سایز هستند و به همین دلیل دانلود کردن آنها کمی طول می کشد. با این حال، متوسط سرعت دوربین عکاسی دیجیتال نیکون Coolpix S9600 در این حالت 10 فریم در ثانیه است که سرعت خارق العاده ای محسوب می شود. اگر به این اندازه سرعت نیاز نداشته باشید یا بخواهید تعداد عکس های بیشتری را پشت سر هم بگیرید، می توانید گزینه Low یا سرعت پایین را انتخاب کنید. ما در این حالت توانستیم قبل از پر شدن بافر دوربین و توقف آن برای خالی کردن بافرو دانلود کردن عکس ها 19 شات را ظرف کمتر از 8 ثانیه بگیریم. در طول این حالت، دوربین دیجیتال نیکون Coolpix S9600می توان در هر ثانیه 2 تا 3 عکس بگیرد. نکته منفی این حالت این است که تقریباً یک دقیقه طول می کشد دوربین تمام عکس ها را دانلود کرده و مجدداً آماده گرفتن عکس شود.

ترکیب سیستم منوی دوربین عکاسی نیکون Coolpix S9600 شبیه به یک دوربین کامپکت Nikon رایج است و دارای چند تب در سمت چپ صفحه نمایش است. رنگبندی این منو متشکل از رنگ خاکستری در دو پرده مختلف همراه با هایلایتر زرد است که باعث می شود دیدن گزینه ها آسان باشد. دوربین نیکون S9600 دارای یک منوی اضافی است که گزینه های مختلف سیستم Wi-Fi آن را در خود جای داده است. منوی اصلی دوربین روشن و سر راست است و طرز کار آسانی دارد. این منو به سه بخش تقسیم شده است که به صورت سه تب اصلی در سمت چپ صفحه نمایش نمایان می شوند. گزینه های موجود در تب در وسط و گزینه های فرعی در سمت راست صفحه نمایش قرار می گیرند.

با رفتن به بخش پخش تصاویر یا Playback آخرین عکس هایی که با دوربین دیجیتال نیکون Coolpix S9600 گرفته شده اند پخش می شوند. در این حالت برخی از اطلاعات اصلی نظیر تاریخ و زمان، شماره فایل و موقعیت عکس در بین عکس هایی که گرفته اید و همچنین رزلوشن و باقی مانده عمر باطری نمایش داده می شوند. پس از چند ثانیه این اطلاعات محو می شوند. با فشار دادن دکمه OK می توانید وارد Quick Effects یا افکت های سریع شوید که بر روی عکسی که گرفته اید یک فیلتر اضافه می کند. این افکت ها همان افکت های دیجیتالی هستند، بنابراین اگر به هنگام گرفتن عکس از فیلتری استفاده نکرده باشید جای نگرانی نیست. از طرف دیگر، دوربین عکاسی نیکون S9600 تصویر حاصله پس از اضافه کردن افکت را به صورت یک فایل جداگانه ذخیره می کند، بنابراین استفاده از آنها به دلیل حفظ شدن تصویر اصلی به این شکل بهتر است.

در دوربین نیکون Coolpix S9600 منوی Playback یا بخش حذف شده است و به جای آن از یک تب Playback استفاده شده است که جای تب Shooting یا عکسبرداری را در منوی اصلی گرفته است. این تب این امکان را برای شما فراهم می کند تصاویر را بطور خودکار روتوش کنید، ویژگی D-Lighting را اضافه کنید، قرمزی چشم را اصلاح کنید و تغییرات دیگری در عکس ایجاد کنید. در این تب تمهیداتی برای ایجاد یک نمایش اسلاید، قفل کردن و چرخاندن تصاویر و همچنین کپی گرفتن از آن ها، افزودن صدا به آنها و مرتب کردن آنها برای چاپ وجود دارد. در داخل جعبه همراه با دوربین نیکون Coolpix S9600 یک باطری شارژی لیتیوم - یون همراه با یک کابل USB، آداپتور شارژ کردن به همراه یک آداپتور دو شاخه دو پین و سه پین عرضه می شود. دوربین از طریق پورت USB شارژ می شود و از طریق یک کامپیوتر نیز شارژ می شود که ویژگی بسیار مفیدی است. به همراه دوربین یک بند مچی و یک راهنما راه اندازی سریع نیز عرضه می شود. به همراه دوربین عکاسی نیکون S9600 هیچ CD یا راهنمایی کامل ارائه نمی شود، که در صور نیاز می توانید آن را از وب سایت Nikon دانلود کنید.

نتیجه گیری

دوربین های عکاسی کامپکت سری Style شرکت نیکون معمولاً با توجه بیشتری به ظاهر طراحی می شوند، در نتیجه دیدن مدلی در این سری که در کنار زیبا بودن دوربین قدرتمندی است نکته مثبتی است. این دقیقاً چیزی است که دوربین Nikon Coolpix S9600 به عنوان یک دوربین کامپکت زوم مسافرتی ارائه می کند. زوم اپتیکال 22x به همراه حالت ماکرو یک سانتی متری می توانند سوژه های متعددی از کشتی ها قرار گرفته در دور دست در یک ساحل زیبا تا پروانه های زیبایی که روی گل ها نشسته اند را به تصویر بکشد. دوربین نیکون Coolpix S9600 طرز کار بسیار آسانی دارد. این دوربین بسیار سریع است، فوکوس شارپی دارد و اگر گزینه افکت های دیجیتالی ای که اشاره شد را خاموش کنید تقریباً بلافاصله آماده گرفتن عکس بعدی است.

دوربین دیجیتال نیکون Coolpix S9600 کیفیت ساخت خیلی خوبی دارد. بدنه فلزی آن مقاوم است و دکمه ها محکم هستند، پیچ تنظیم و پیچ فرمان دهی حرکت نرمی دارند، اما هنگامی که از آن ها استفاده نمی شود از محل خود خارج نمی شوند. بر روی در باطری یک سوئیچ قفل کننده وجود دارد و ما از دکمه خاموش – روشن کوچک و فرو رفته در بدنه دوربین برای جلوگیری از فشرده شدن تصادفی آن خیلی خوشمان آمد. از طرف دیگر، دوربین عکاسی Nikon Coolpix S9600 در بین دوربین های کامپکت سری S شرکت نیکون کیفیت تصویر خوبی دارد. نویز در تنظیمات پایین ISO- دیده نمی شد و رنگ ها بدون اینکه خیلی غلیظ باشند به خوبی تولید می شوند.

با پولی که برای آن پرداخت می کنید، با دوربین عکاسی دیجیتال نیکون Nikon Coolpix S9600 ابزار عکاسی خوبی در اختیار دارید. این دوربین یک ماشین عکاسی خوش ساخت، سریع و هوشمند است. افکت های دیجیتالی این دوربین رنگ های متعدیی را در اختیار شما قرار می دهند و قدرت زوم 22X آن به این معنی است که لازم نیز خیلی به سوژه خود نزدیک شوید. اگر اهل سفر هستید و نیاز به دوربینی دارید که از مناظر و سوژه های مختلف بدون کاهش کیفیت تصویر عکس بگیرید، با این حساب دوربین عکاسی Nikon Coolpix S9600 انتخاب خوبی برای شماست.

رقبای اصلی

دوربین های زیر برخی از رقبای اصلی دوربین عکاسی Nikon Coolpix S9600 هستند.

Canon PowerShot SX280 HS

دوربین کانن Canon SX280 HS یک دوربین کامپکت زوم مسافرتی جدید برای سال 2013 است که مجهز یک زوم لنز 20xو یک سنسور تصویر پشت روشن 12 مگاپیکسل است. سایر ویژگی ها برجسته این دوربین عبارتند از : سیستم GPS و Wi-Fi داخلی، صفحه نمایش LCD 3 اینچ، فیلمبرداری فول HD1080 با صدای استریو، حالت عکسبرداری انفجاری با حداکثر سرعت 14 فریم در ثانیه، و مجموعه ای از حالت های عکاسی و نوردهی دستی و خودکار.

Fujifilm FinePix F900EXR

دوربین فوجی فیلم FinePix F900EXR یک دوربین کامپکت با کیفیت است که یک زوم لنز 20x با دامنه کانونی پرکاربرد 25-550mm را ارائه می کند. این دوربین 16 مگاپیکسلی همچنین مجهز به سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز بسیار سریع، سیستم Wi-Fi، ساپورت GPS، فیلمبرداری فول HD، یک LCD 3 اینج کنتراست بالا و حداکثر سرعت 9 فریم در ثانیه در عکسبرداری پیوسته است.

Panasonic Lumix DMC-TZ60

دوربین پاناسونیک Lumix DMC-TZ60یک دوربین کامپکت زوم مسافرتی پیشرو از سوی شرکت پاناسونیک برای سال 2014 است. این دوربین یک زوم لنز واید 30X، حلقه کنترل لنز، فرمت فایل Raw، ویژگی قله فوکوس و یک چشمی الکترونیکی را به مدل TZ40 سال گذشته اضافه می کند.

Samsung WB850F

دوربین سامسونگ Samsung WB850F یک دوربین کامپکت زوم مسافرتی جدید با مشخصات و ویژگی های جذاب است. این دوربین مجهز به یک لنز واید با زوم 21x، سنسور 16.2 مگاپیکسل، فیلمبرداری فول HD، صفحه نمایش AMOLED 3 اینچ، Wi-Fi داخلی و GPS، به همراه حالت های عکاسی تمام دستی است.

Sony Cyber-shot DSC-WX350

دوربین سونی Sony WX350 باریک ترین دوربین دنیا با یک زوم لنز 20x است. این دوربین زوم مسافرتی ارزان قیمت مجهز به یک سنسور تصویر CMOSExmor R 18 مگاپیکسل، حداکثر سرعت 10 فریم در ثانیه در عکسبرداری پیوسته، سیستم Wi-Fi دخلی با قابلیت NFC و قابلیت ضبط فیلم های فول HD است.

منبع:WWW.PARSCANON.COM

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.