آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     نقدو بررسی دوربین المپیوس HS-1   93/04/29

 

بررسی دوربین المپیوس Olympus SH-1

 

دوربین دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 یک دوربین کامپکت 16 مگاپیکسلی با یک لنز 25-600mm f/3-6.9 و سیستم لرزه گیر اپتیکال 5 محوره است. سایر ویژگی های برجسته این دوربین کامپکت سوپر زوم عبارتند از : طراحی شبیه به دوربین های PEN با یک بدنه از جنس آلیاژ آلمینیوم، حداکثر سرعت 11 فریم در ثانیه در عکسبرداری پیوسته در رزلوشن کامل، یک حالت عکاسی Supper Macro، یک درجه تراز الکترونیکی دو محوره، یک حالت فیلمبرداری گذر زمان یا Time- Lapse، صفحه نمایش 3 اینچ لمسی با رزلوشن 460 کیلو نقطه، و سیستم Wi-Fi. دوربین Olympus SH-1 با قیمت 350 پوند / 370 دلار در انگلستان و آمریکا عرضه می شود.

طراحی مشخصات، کنترل ها و نحوه کار با دوربین عکاسی د یجیتال المپیوس Olympus SH-1

دوربین المپیوس SH-1 که در رنگ های نقره ای،سفید و سیاه عرضه می شود یک دوربین کامپکت زوم مسافرتی است که طراحی آن بر گرفته از طراحی دوربین های عکاسی سری PEN این تولیدکننده است. دوربین عکاسی Olympus SH-1 که در یک بدنه از جنس آلیاژ آلمینیوم و ظاهری شبیه به دوربین های کلاسیک قرار گرفته است بدون شک یکی از جذاب ترین دوربین های کامپکت زوم مسافرتی است که ما تا کنون دیده ایم. این دوربین که مجهز به یک لنز واید با قدرت زوم اپتیکال 24X است که در داخل بدنه جمع می شود به راحتی در اکثر جیب ها جا می شود، که باعث می شود بتوان آن را به راحتی در مسافرت های طولانی و کوهنوری های طاقت فرسا حمل کرد. با روشن کردن دوربین عکاسی دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 لنز آن ظرف کمتر از دو ثانیه باز می شود؛ که با توجه به دامنه کانونی گسترده ای که این لنز فراهم می کند عملکرد بسیار خوبی است. دامنه کانونی واقعی این لنز از 4/5mm تا 108mm است که در مقیاس دوربین های 35 میلی متر معادل 25-600mm است. جا دارد به این نکته اشاره شود که در اکثر دوربین های دارای لنز قابل تعویض برای پوشش دادن چنین دامنه کانونی ای دست کم به سه لنز مختلف (معمولاً بیشتر از 3 لنز) نیاز است. در دوربین المپیوس Olympus SH-1 یک چراغ و نور افکت دستیار AF که در بالا سمت چپ لنز قرار دارد به کمک فوکوس (خودکار) در شرایط پایین بودن نور محیطی می آید.

دوربین دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 دارای یک دستگیره کوچک آجدار اما با قالب ریزی مناسب است که باعث می شود بتوان دوربین را محکم در دست گرفت و برای انگشتان دست سطح اتکاء خوبی فراهم می کند. دکمه شاتر در مکان طبیعی ای زیر انگشت اشاره قرار دارد و یک اهرم زوم آجدار آن را احاطه کرده است. در سمت راست دکمه شاتر یک دکمه روشن - خاموش فرو رفته در بدنه و یک چراغ LED کوچک قرار دارد که این امکان را برای عکاس فراهم می کند به سرعت بررسی کند دوربین روشن است یا خیر. در سمت دیگر دکمه شاتر پیچ حالت های عکاسی دوربین قرار دارد، که بر روی آن وضعیت هایی برای حالت های عکاسی Intelligent Auto یا خودکار هوشمند Programmed Auto یا خودکار برنامه ریزی شده، حالت Manual یا دستی، حالت ART، حالت Scene یا صحنه، Hand-Held Starlight، پنوراما، Photo Story و حالت Advanced Movie یا فیلمبرداری پیشرفته قرار دارند. در سمت دیگر صفحه بالای دوربین دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 یک فلاش داخلی قرار گرفته است. این فلاش که درحالت پیش فرض و غیر فعال بطور کامل در بدنه دوربین فرو می رود را می توان بصورت دستی با استفاده از یک سوئیچ فنری که در صفحه پشت دوربین قرار دارد بالا داد. دوربین Olympus SH-1 فاقد کفشک فلاش هاتشو است، بنابراین تنها راه سینک کردن یک فلاش خارجی با دوربین استفاده از یک اسلیو اپتیکال (از نوعی که پیش فلاش های فلاش داخلی باعث مختل شدن آن نشوند) است. بر روی این دوربین زوم مسافرتی چشمی الکترونیکی هم سطح چشم نیز استفاده نشده است.

 

این به این معنی است که بر روی دوربین المپیوس Olympus SH-1 تنها راه کادربندی تصاویر استفاده از مانیتور TFT 3 اینچ آن است که بیشتر فضای صفحه پشت دوربین را اشغال کرده است. کارکردن با این صفحه نمایش دارای صفحه لمسی با رزلوشن 460 کیلونقطه- که کافی است اما شاخص نیست - و دیدن تصویر آن در فضای آزاد آسان است؛ اما دید آن در نور شدید روز به شکل مشهودی کاهش می یابد، بویژه هنگامی که در اثر تماس نوک انگشت و اثر انگشت لک می شود؛ که این مسئله همیشه با صفحه های لمسی وجود دارد. در سمت راست صفحه نمایش دوربین عکاسی Olympus SH-1 گروهی از کنترل ها و دکمه ها قرار گرفته اند که شامل یک دکمه پخش، یک کنترل چهار طرفه با یک دکمه OK در مرکز آن، دکمه منو و دکمه Info یا اطلاعات است.

از سوی دیگر، دوربین دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 در صفحه پشت دارای یک نشیمن شصت راحت و یک دکمه اختصاصی برای ضبط فیلم است. از طریق کنترل چهار طرفه می توان ویژگی هایی از قبیل حالت ها و تنظیمات فلاش، جبران نوردهی و تایمر خودکار را کنترل کرد، اما این ویژگی ها تنها محدود به همین موارد است. این به این معنی است که در دوربین عکاسی المپیوس Olympus SH-1 دکمه فیزیکی و دسترسی مستقیم به توازن نور سفید یا سرعت ISO وجود ندارد. این تنظیمات همراه با سایر پارامترهای عکسبرداری مثل رزلوشن عکس و فیلم، نسبت ابعاد و حالت عکس را می توان از طریق Function Menu یا منوی کاربری دوربین تنظیم کرد، که با فشار دادن دکمه OK قابل دسترس است. مثل اکثر دوربین های کامپکت Olympus دکمه پخش یا Playback دوربین دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 را می توان به گونه ای تنظیم کرد که نقش یک دکمه پاور (روشن - خاموش) ثانویه را در زمانی ایفا کند که قصد شما از روشن کردن دوربین تنها دیدن و مرور عکس ها و فیلم های گرفته شده باشد.

کنترل های موجود برروی صفحه لمسی دوربین المپیوس Olympus SH-1 عبارتند از : Touch AF یا فوکوس خودکار لمسی، Touch shutter یا شاطر لمسی و کارایی های پخش مختلف. در حالت عکاسی خودکار هوشمند همچنین می توانید با لمس صفحه نمایش سطح تنظیم Live Guideیا راهنمای زنده را نیز تغییر دهید (راهنمای زنده مجموعه ساده شده ای از کنترل های عکاسی است که مطابق نیازهای عکاسان مبتدی تنظیم شده اند). به همراه دوربین عکاسی Olympus SH-1 یک قلم نیز عرضه می شود که در صورتی که ترجیح بدهید صفحه نمایش را با انگشت لمس نکنید می توانید از آن استفاده کنید. این قلم برای زمانی که بخواهید صفحه لمسی را تنظیم کنید نیز مفید است.

چنانچه در بین دوربین های کامپکت سنسور کوچک، از نوع  اینچ رایج است، لنز دوربین دیجیتال المپوس Olympus SH-1 ظاهراً فاقد دیافراگم عنبیه ای است؛ که به احتمال زیاد به همین دلیل است که شرکت بر روی این مدل حالت های عکاسی اولویت دیافراگم و اولویت شاتر را تعبیه نکره است. در حالت عکاسی Manual یا دستی قطعاً می توانید دیافراگم را تنظیم کنید اما برای تنظیم دیافراگم در تمام فواصل کانونی تنها دو تنظیم وجود دارد؛ که نشان می دهد دوربین المپیوس Olympus SH-1 به جای داشتن یک دیافراگم مناسب از یک فیلتر تراکم خنثی یا ND داخلی بهره می برد. با این حال، حالت عکاسی دستی این مدل ویژگی خوبی است؛ زیرا در این حالت می تواید مواردی مثل توازن نور سفید، ISO، سرعت شاتر، رزلوشن تصویر، فوکوس و حالت های نورسنجی و سایر متغیرهای عکسبراری را تنظیم کنید.

اگر پیچ حالت های عکاسی دوربین دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 را بر روی وضعیت و حالت ART قرار دهید، می توانید گزینه های «فیلترهای هنری» مختلفی را انتخاب کنید، از جمله؛ Pop Art، Dramatic Tone و Soft Focus. از سوی دیگر، حالت Scene یا صحنه نیز متشکل از حالت های مختلفی است، از قبیل، پرتره، منظره، صحنه شبانه، پرتره در شب، صحنه ورزشی، و غیره. از دیگر حالت های صحنه ای که دوربین Olympus SH-1 ارائه می کند می توان به حالت Interval Shooting یا عکسبرداری متناوب و e-Portrait اشاره کرد؛ که در حالت اول دوربین 99 فریم پشت سر هم را با فواصلی زمانی ای که کاربر از 10 تا یک ساعت تنظیم می کند می گیرد و حالت دوم نیز یک حالت «زیبایی» است که چین و چروک صورت را از بین برده و پوست را روتوش می کند. حالت های عکاسی Super Macro و Backlight HDR نیز در بین حالت های عکاسی صحنه دوربین عکاسی دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 وجود دارند؛ البته این دو حالت عملاً باید در حالت های P و M عرضه می شوند.

حالت عکاسی Hand-Held Starlight بر روی پیچ حالت های عکاسی دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 دارای یک وضعیت اختصاصی است. دوربین در این حالت عکاسی بطور خودکار چند تصویر را پشت سر هم می گیرد و آنها را در قالب یک عکس با نویز کمتر نسبت به عکاسی که با یک بار نوردهی در ISO بالا گرفته شده باشد با یکدیگر ترکیب می کند. حالت عکاسی پنوراما در دوربین عکاسی المپیوس Olympus SH-1 دارای دو گزینه است : Auto یا خودکار و Manual یا دستی. در حالت و گزینه پنورامای خودکار تنها کافی است با نگه داشتن دکمه شاتر دوربین را بچرخانید و دوربین بطور خودکار تصاویر را پردازش می کند. در حالت پنورامای دستی، دوربین سه فریم را گرفته و با یکدیگر ترکیب می کند. در این حالت کاربر شات ها را با استفاده از یک فریم راهنما کادربندی کرده و بصورت دستی شاتر را فعال می کند.

حالت فیلمبرداری Advanced Movie یکی از ویژگی های جذاب و برجسته دوربین عکاسی Olympus SH-1 است. در این حالت دوربین می تواند فیلم های فول HD1080p را با حداکثر سرعت 60 فریم در ثانیه همراه با صدای استریو، قابلیت استفاده از زوم اپتیکال لنز و سیستم لرزه گیر مکانیکی 5 محوره بگیرد؛ که این سیستم لرزه گیر به هنگام گرفتن فیلم بر روی دست در تنظیم تله ویژگی بسیار موثر و مفیدی است و مانع افت کیفیت تصویر می شود. اگر این میزان سرعت کافی نباشد، دوربین عکاسی دیجیتال الوپیوس Olympus SH-1 این امکان را برای شما فراهم فراهم می کند فیلم های سرعت بالای حالت را برای پخش با حرکت آهسته ضبط کنید. در این حالت می توانید فیلم های 720p را با حداکثر سرعت 120 فریم در ثانیه ضبط کنید، که سپس با سرعت 30 فریم در ثانیه، یعنی چهار برابر آهسته تر، پخش می شوند. در دوربین المپیوس Olympus SH-1 یک گزینه 240 فریم در ثانیه نیز وجود دارد، اما در این حالت رزلوشن و کیفیت فیلم به 420p کاهش می یابد. از سوی دیگر این دوربین می تواند در داخل دوربین برای شما فیلم های گذر زمان نیز بگیرد، که این امکان را برای شما فراهم می کند حداکثر تا 5 ساعت را در یک کلیپ 20 ثانیه ای فشرده و خلاصه کنید. یک حالت Photo in Movie یا عکس در فیلم جداگانه نیز وجود دارد که در این حالت می توانید همزمان با فیلمبرداری حداکثر تا یک دوربین عکس بگیرید. این حالت به هنگام استفاده از حالت های عکاسی p (برنامه) و M (ستی) نیز فعال می شود.

یکی از ویژگی های جدید دوربین عکاسی المپیوس Olympus SH-1 در مقایسه با مدل پیش از خود، یعنی دوربین SH-50، سیستم Wi-Fi داخلی این دوربین است. با وجودی که دوربین SH-50 می توانست تصاویر را به کمک یک فلش کارت Flash Air بصورت بی سیم منتقل کند، دوربین المپیوس Olympus SH-1 قادر به ایجاد شبکه بی سیم خود و متصل شدن به یک تلفن هوشمند از راه دور است. برای استفاده از این قابلیت این دوربین کامپکت زوم مسافرتی باید یک وسیله اندروئید یا iOS داشته باشید و نرم افزار رایگان Olympus Image Share را از Google Play یا iTunes دانلود کنید. بعد از آن بقیه کارها کاملاً سر راست است. تنها کافی است آیکن Wi-Fi موجود بر روی صفحه لمسی دوربین عکاسی را بزنید تا یک اتصال را ایجاد کنید. دوربین برای شما یک SSID و رمز عبور درست می کند، اما لازم نیست در هیچ یک از آنها چیزی را تایپ کنید - فقط نرم افزار را بر روی تلفن خود نصب کنید و که QR که دوربین نمایش می دهد را با تلفن خود اسکن کنید. این روشبه اندازه استفاده از قابلیت و فن آوری NFC یا اتصال میدان نزدیک سریع است. بعد از اینکه اتصال ایجاد شد، می توانید تصاویر را از دوربین خود بر روی تلفن هوشمند خود دانلود کرده یا از تلفن خود برای کنترل دوربین المپیوس Olympus SH-1از راه دور استفاده کنید. میزان کنترلی که فراهم شده است کاملاً خوب است می توانید از زوم اپتیکال استاده کنید، توازن نور سفید و سرعت ISO را تنظیم کنید، ناحیه فوکوس خودکار را تغییر دهید. حالت درایو مورد نظر خود را انتخاب کنید و البته شاتر را فعال کنید.

ما در عمل شاهد بودیم که دوربین عکاسی Olympus SH-1 سرعت واکنش خوبی دارد. استارت سرد، تعیین فوکوس و فاصله زمانی بین دو شات پشت سر هم سریع هستند. این امر در مورد جستجو و حرکت بین گزینه های منوی کاربری نیز صادق است، که نسبت به منوهای تقریباً کند سایر کامپکت های Olympus پیشرفت بزرگی است. دوربین Olympus SH-1 چند ویژگی کوچک خوب است، از قبیل یک درجه تراز الکترونیکی 2 محوره که تجربه کاربری را ارتقا می دهد. شکایتی که ما از این دوربین کامپکت زوم مسافرتی داریم این است که در حالت عکاسی Super Macroکه به شکل غیر ضروری ای در بین گزینه های متعدد حالت عکاسی Scene یا صحنه قرار گرفته است که باعث می شود گرفتن عکس های کلوزآپ در حالت های عکاسی M و P دشوار شود، دوربین اغلب به جای سوژه بر روی پس زمینه فوکوس می کند. این پدیده فوکوس گردی گاهی در فواصل دوربین-تا-سوژه عادی در شرایط نور کم نیز دیده می شود، بویژه در انتهای تله. غیر از این امر، و فقدان چشمی الکترونیکی هم سطح چشم که در بالا اشاره شد - که وجود آن در دوربینی با این اندازه بیشتر یک ضرورت است تا انتظار - ما شکایت چندانی از دوربین دیجیتال المپیوس Olympus SH-1 نداریم. عملکرد دوربین عکاسی Olympus SH-1 کاملاً در حدی است که از یک دوربین کامپکت زوم مسافرتی که بتوانید آن را همه جا همراه خود ببرید، انتظار می رود.

منبع:www.PARSCANON.com

 

 

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.