آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     چه مموری کارت هایی برای فیلم برداری مناسب است   93/07/02

 

کارت های حافظه برای فیلمبرداری

همزمان با پیشرفت در دنیای دیجیتال، تولید کنندگان فن آوری بیش از پیش به خواسته های تولید کنندگان مستقل محتوای چند رسانه ای توجه می کنند. این تولید کنندگان فن آوری نه تنها در دوربین های DSLR و کامپکت خود به دنبال ویژگی های اپتیکال بهتر، لنزهای بهتر، عملکرد بهتر در نور کم، و اضافه کردن قابلیت های Wi-Fi هستند، بلکه به فکر اضافه کردن قابلیت فیلمبرداری HD و 4K کیفیت بالا در آنها نیز می باشند. قابلیت فیلمبرداری این دوربین های عکاسی این امکان را برای عکاسان فراهم می کند همزمان با استفاده از ابزارهای آشنایی مثل Canon EOS 5D Mark III، Panasonic Lumix GH4 یا دوربین جیبی جدید Sony a7S گرایش جدیدی را نیز تجربه کنند.

با وجودی که استفاده از دوربین های عکاسی برای فیلمبرداری راحتی ذاتی خاص خود را دارد، برای این کار نیاز به تمرین و تعدادی لوازم جانبی جدید است. یکی از لوازمی که در این حوزه اهمیت خاصی داشته و به احتمال زیاد مورد غفلت قرار می گیرد، کارت حافظه است. البته عکاسان به خوبی با ضرورت داشتن سرعت های رایت بالا برای رایت کردن سریع بافر دوربین و خالی کردن آن به هنگام گرفتن عکس های متوالی و پیوسته با سرعت بالا آشنا هستند؛ اما باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که در حوزه فیلمبرداری به کارت های حافظه ای نیاز است که سرعت های ضبط یا رایت «پایدار» بالایی داشته باشند. دوربین های عکاسی DSLR حر فه ای مثل Canon 5D Mark III و Nikon D800 هم دارای شکاف و محفظه کارت حافظه برای کارت های CompactFlash یا CF (فلش کارت کامپکت) هستند و هم برای کارت های حافظه SD. با وجودی که کارت های CF به لحاظ حجم و فضای ذخیره  سازی از دیر باز انعطاف بیشتری داشته اند، کارت های حافظه SD ضمن فراهم کردن ویژگی درزبندی و مقاومت در مقابل عناصر طبیعی نظیر گرد و خاک به لحاظ ظرفیت ذخیره سازی خود را به کارت ها CF رسا نده اند. اما برخی از عکاسان حرفه ای به دلیل اندازه کارت های CF که باعث می شود کارکردن با آنها یا به دست داشتن دستکش حین کار آسان تر باشد هنوز ترجیح می دهند از این کارت ها به عنوان کارت حافظه اصلی خود استفاده کنند. مشخصات و ضوابط کارت های CF و SD برای ارائه سرعت های ضبط و رایت بالا با یکدیگر فرق می کند و آشنا شدن با تفاوت میان این الزامات و ضوابط به شما کمک می کند کارت حافظه ای را انتخاب کنید که با نوع دوربین عکاسی و سلیقه های شما در عکاسی و فیلمبرداری بیشترین سازگاری را داشته باشد.

کارت های حافظه CF یا فلش کارت های کامپکت

یک راه سریع برای فهمیدن تفاوت میان سرعت های کارت های CF ویژگی پروفایل VPG (یا Video Performance Guarantee یا گارانتی عملکرد فیلمبرداری یا ضبط فیلم) آنهاست. انجمن CompactFlash Association این الزامات و ضوابط را برای اولین بار در سال 2011 برای اطمینان حصول از این امر ایجاد کرد که کارت های حافظه با الزامات فیلمبرداری حرفه ای سازگار باشند و مصرف کنندگان به راحتی بتوانند این قابلیت را تشخیص بدهند. کارت هایی که پروفایل VPG آنها 20 است (که بصورت VPG-20 بیان می شود) قادر به فراهم کردن سرعت ضبط پایداری حداکثر تا 20 مگابایت در ثانیه هستند، که این میزان سرعت برای ضبط فیلم های HD1080p یا همان فول HD بدون افت فریم یا فریم ریت (منظور تعداد فریم ضبط شده در ثانیه) مناسب است. پس از پروفایل VPG-20، پروفایل VPG-65 با حداکثر سرعت ضبط پایدار 65 مگابایت در ثانیه معرفی شد، که به ضبط فیلم های 4K اختصاص دارد. در خصوص کارت های CF، عکاسانی که به استفاده چند منظوره از کارت حافظه خود برای عکاسی و فیلمبرداری علاقه دارند باید به دنبال کارت هایی با سرعت های رایت بالا و جدید ترین فاصل UDMA (مخفف Ultra Direct Memory Access یا دسترسی حافظه فوق مستقیم) باشند، که جدیدترین نسخه این فاصل در حال حاضر UDMA7 است و سرعت رایتی حداکثر تا 167 مگابایت در ثانیه را تامین می کند. شرکت SanDisk در حال حاضر فلش کارت های مدل Extreme Pro CompactFlash خود را با ضرفیت های ذخیره سازی 16-256GB عرضه می کند. این فلش کارت ها که دارای پروفایل VPG-65 هستند فیلمبرداری 4K را ساپورت کرده و حداکثر سرعت رایت آنها بین 140 تا 150 مگابایت در ثانیه است. فلش کارت Extreme CompactFlash این شرکت نیز ظرفیت ذخیره سازی ای از 16 تا 28GB را ارائه می کنند و با داشتن پروفایل VPG-20 برای ضبط فیلم های فول HD1080p مناسب هستند. تمام کارت های CF شرکت SanDisk دارای فاصل UMDA7 بوده و برای مقاومت در برابر ضربه و ارتعاش دارای پوشش سیلیکونی می باشند و قادر به تحمل دماهایی از-13 تا 185 درجه فارنهایت هستند.

فلش کارت کامپکت Professional 1066x CompactFlash شرکت Lexar مجهز به فن آوری UDMA7 بوده و برای فیلمبرداری 4K پروفایل VPG-65 را ارائه می کند و با ظرفیت های 16-128GB عرضه می شود. فلش کارت کامپت مدل Professional 800xCompactFlash این شرکت نیز از فن آوری UDMA7 با پروفایل VPG-20 برای فیلمبرداری فول HD1080p برخوردار است و با ظرفیت های 8-256GB عرضه می شود. هر دوی این مدل ها همراه با یک نرم افزار Image Rescue برای اصلاح و ترمیم فایل های معیوب عرضه می شوند. فلش کارت کامپکت Ultimate 1000x CompactFlash شرکت Transcend با پروفایل VPG-20 و فن آوری UDMA 7 برای ضبط فیلم های فول HD مناسب است. مدل 16GB این فلاش کارت سرعت رایتی برابر با 70 مگابایت در ثانیه فراهم می کند، اما مدل های 32 - 128GB آن سرعت رایت 120 مگابایت در ثانیه را تامین می کنند. کارت های حافظه Premium 800x UDMA CompactFlash نیز از فن آوری UDMA7 با پروفایل VPG-20 استفاده می کنند، سرعت رایت آنها کمی پایین تر و برابر با 60 مگابایت در ثانیه بوده و در ظرفیت های 64-256GB عرضه می شود. هر یک از این کارت ها دارای یک Error Collecting Code یا کد اصلاح خطا است که به یافتن و بر طرف کردن مشکلات انتقال اطلاعات کمک می کند.

کارت های حافظه SD

کارت های حافظه باریک و کوچک SD کارت حافظه اصلی برای دوربین های دیجیتال بدون آینه نظیر Sony a7،Panasonic GH4 و Sony a7 و دومین گزینه برای دوربین های عکاسی DSLR است. انواع مختلفی از کارت های SD وجود دارند و هر یک کلاس سرعت خاص خود را دارند و بسته به نیاز فیلمبرداری خود می توانید یک نوع مناسب را انتخاب کنید. ظرفیت ذخیره سازی کارت های SDHC حداکثر 30GB است. این ظرفیت برای بسیاری از دوربین های عکاسی که در حالت فیلمبراری دارای محدودیت زمانی هستند مناسب و حتی بهتر است؛ زیرا در این صورت می توانید در صورت خراب بودن یک کارت حافظه فیلم خود را در بین چند کارت حافظه تقسیم کنید. حداکثر ظرفیت کارت های SDXC برابر با 2TB (2 ترابایت) است.

انجمن SD یا SD Association برای شناسایی حداقل قابلیت های موجود برای فیلمبرداری در خصوص کارت های SD، SDHC و SDXC یک سیستم رتبه بندی کلاس سرعت یا Speed Class را ایجاد کرده است. رتبه بندی های موجود برای کلاس سرعت این کارت ها عبارت است از : کلاس سرعت 2، 4، 6 و 10. کلاس سرعت 10 به عنوان استاندارد این صنعت برای ضبط قابل اطمینان فیلم با کیفیت فول HD1080p محسوب می شود. از کلاس سرعت 4 و 6 می توان برای ضبط فیلم های HD با رزلوشن پایین تر استفاده کرد و کلاس سرعت 2 نیز برای ضبط فیلم با کیفیت SD یا گرفتن عکس مناسب است.

در ماه نوامبر سال 2013 انجمن SD برای مشخص کردن قابلیت های ضبط فیلم با کیفیت 4K علامت و برچسب جدیدی را معرفی کرد. این علامت و رتبه بندی جدید، کلاس سرعت UHS یا SpeedUltra High( یا فوق سرعت بالا ) است که دارای دو کلاس سرعت U1 و U3 است. کلاس سرعت U1 دارای حداقل سرعت رایت 10 مگابایت در ثانیه است که برای ضبط فیلم های فول HD لازم است. حداقل سرعت رایت کلاس سرعت U3 (که آن را بصورت UHS 3 نیز بیان می کنند) 30 مگابایت در ثانیه است، که برای ضبط فیلم های 4Kالزامی است. کلاس های سرعت U1UHS وUHS U3 بر روی کارت های حافظهSDHCUHS-I / UHS-IIوSDXC UHS-I / UHS-II موجود هستید.

کارت های حافظه SanDisk Extreme PRO SDHC/SDXC UHD-II به عنوان سریع ترین کارت های حافظه SD شناخته می شوند. این کارت های حافظه با دا شتن کلاس سرعت U3 دارای سرعت رایت پایدار 30 مگابایت در ثانیه هستند که برای فیلمبرداری 4K و همچنین فیلم های سه بعدی و فول HD مناسب است. سرعت رایت این کارت های حافظه در عکاسی 250 مگابایت در ثانیه است و با ظرفیت ذخیره سازی 16، 32 و 64GB عرضه می شوند. کلاس سرعت کارت های حافظه Extreme PRO SDHC/ SDXC UHS-I این شرکت U1 است و برای فیلمبرداری فول HD1080p مناسب است. این کارت حافظه با داشتن سرعت رایت 90 مگابایت در ثانیه و ظرفیت ذخیره سازی 8-64GB دارای کد اصلاح خطا داخلی برای ارتقاء ضریب اطمینان عملکرد کارت حافظه است. درجه بندی کارت های حافظه Extreme PLUS SDHC/SDXC UHS-I کلاس سرعت 10 یا U1 با حداکثر سرعت رایت 60 مگابایت در ثانیه است. این کارت های حافظه نیز مجهز به ویژگی کد اصلاح خطا است و با ظرفیت های 8-125GB عرضه می شوند. کارت های حافظه Extreme SDHC/ SDCX UHS-F دارای درجه بندی کلاس 10 یا U1 با حداکثر سرعت رایت 45 مگابایت در ثانیه هستند. اکثر کارت های حافظه شرکت SanDisk در برابر ضربه، اشعه ایکس و آب مقاوم بوده و در دماهای 13- تا 185 درجه فارنهایت کار می کنند.

شرکت Lexar برای فیلمبرداری چند کارت حافظه باکیفیت را عرضه می کند. درجه بندی کارت حافظه مدل Professional 600x SDHC/SDHC UHS-I این شرکت کلاس سرعت 10 و U1 برای فیلمبرداری فول 1080p HD و با حداکثر سرعت رایت 45 مگابایت در ثانیه با ظرفیت ذخیره سازی 16-128GB عرضه می شود. کارت حافظه Professional 400x SDXC UHS-II با درجه بندی کلاس سرعت 10 وU1 حداکثر سرعت رایت 20 مگابایت در ثانیه را تامین می کند. هر دوی این کارت های حافظه شامل یک نرم افزار Image Rescue رایگان هستند که در صورت پاک و یا خراب شدن کارت حافظه به احیا مجدد عکس ها و فیلم ها کمک می کند.

شرکت Transcend مجموعه گسترده و متنوعی از کارت های SD سرعت بالا عرضه می کند. کارت های SDXC/SDHC UHS-I U3 (با سرعت رایت 85 و سرعت قرائت 95 مگابایت در ثانیه) برای ضبط فیلم های 4K سرعت رایت پایدار کلاس 10 یا U3 را تامین می کنند. این کارت ها با ظرفیت 32 و GB 64 عرضه می شوند. کارت های SDHC/ SDXC UHS- I U3 این شرکت (با سرعت قرائت 95 و سرعت رایت 60 مگابایت در ثانیه) همان سرعت های رایت پایدار کلاس 10 یا U3 را با حداکثر سرعت رایت پایین تری برابر با 60 مگابایت در ثانیه تامین می کنند، اما ظرفیت ذخیره سازی آنها 64 و GB 128 است. درجه بندی کارت حافظه SDXCClass 10 UHS-I 600x (Ultimate) کلاس سرعت 10 یا U1 برای ضبط فیلم های فول HD1080p با حداکثر سرعت رایت 60 مگابایت در ثانیه بسته به ظرفیت کارت است. حداکثر سرعت رایت کارت حافظه SDHC Class 10 UHS-I 900x (Ultimate) این شرکت بسته به ظرفیت کارت، 40 مگابایت در ثانیه است. تمام کارت های حافظه این شرکت شامل کد اصلاح خطای داخلی و نرم افزار RecoveRX برای جلوگیری از دست رفتن محتوا هستند.

شرکت های تولید کننده کارت های حافظه از فن آوری های کمی متفاوت استفاده می کنند، و این امر بخشی از دلیل لزوم وجود و استفاده از استانداردهای یکسان برای الزامات سرعت این کارت هاست. شرکت Hoodman یکی از تولید کنندگان کارت های حافظه است که به طراحی و ساخت کارت های بسیار بادوام و مقاوم مشهور است. این شرکت در کارت های حافظه خود از فن آوری Chip on Board استفاده می کند که باعث می شود قطعات کارت حافظه بسیار کوچک شوند. این فن آوری امکان استفاده از یک برد مدار تک به جای چندین برد به همراه چندین اتصال را فراهم می کند. کاهش اتصال و درزهای کارت حافظه باعث کاهش احتمال نقص کارت حافظه می شود. این شرکت برای ایجاد استحکام بیشتر در کارت های حافظه خود از یک صفحه آهن ضد زنگ در جلوی آنها استفاده می کند و این فن آوری در کارت های RAW Steel Ultra High Speed UHS-I SDHC/SDXC این شرکت استفاده شده است. این کارت ها با دارا بودن کلاس سرعت 10 و درجه بندی U1 فیلم فول HD1080p را با حداکثر سرعت رایت 60 مگابایت در ثانیه ضبط می کنند و با قابلیت ضد آب بودن و کارایی در دماهای 13-و 185 درجه فارنهایت با ظرفیت های 8-64 GB عرضه می شوند.

شرکت Kingston نیر برای فیلمبرداری کارت های SD سرعت بالا عرضه می کند. درجه بندی کارت های حافظه SDHC/ SDXC UHS-I U3 این شرکت برای فیلمبرداری 4K و همچنین ضبط فیلم های فول HD سه بعدی،U3 است. سرعت رایت این کارت ها 80 مگابایت در ثانیه بوده و با ظرفیت ذخیره سازی 16-64GBعرضه می شوند. کارت های حافظه Class 10UHS-I SDHC/SDXC این شرکت می توانند فیلم های فول HD را با حداکثر سرعت رایت 45 مگابایت در ثانیه ضبط کنند. ظرفیت ذخیره سازی آنها 16-128 GB است.

منبع: پارس کانن

برای دریافت آخرین مقالات روز دوربین های عکاسی در خبرنامه پارس کانن عضو شوید

 

 

حسن شاهبندری : خیلی خوب بود
خوب بود متشکرم
  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.