آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     آداپتور زوم دوربین Canon Power Zoom Adaptor PZ-E1   95/08/09

 

آداپتور زوم برقی Canon Power Zoom Adaptor PZ-E1 همزمان با دوربین عکاسی کانن Canon EOS 80D و لنز EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM Nano USM رونمایی شد. این آداپتور این امکان را فراهم می آورد لنزی که بر روی دوربین بسته می شود از یک استاندارد به یک لنز «زوم برقی» تبدیل شود، به این معنی که دیگر لازم نیست برای باز و بسته کردن لنز حلقه زوم آن را به صورت فیزیکی بچرخانید.

در حال حاضر، این آداپتور تنها با لنز فوق الذکر کار می کند. این آداپتور بویژه برای فیلمسازان طراحی شده است، زیرا زوم نرم و بی صدایی را در طول ضبط فیلم فراهم می کند، اما عکاسان نیز می توانند در مواردی از این آداپتور زوم برقی Canon PZ-E1 استفاده کنند. قیمت خرده فروشی این آداپتور زوم برقی در حدود 150 دلار است.

طراحی، ویژگی ها و کارکرد

آداپتور زوم برقی PZ-E1 یک کیت کوچک است که مستقیم بر روی لنز 18-135mm بسته می شود. بر روی این آداپتور چند کنتاکت الکترونیک وجود دارد که متناظر با همین کنتاکت ها بر روی بدنه خود لنز هستند. دو بست نیز وجود دارند که آداپتور را به لنز لنز متصل نگه میدارند. اگر به داخل آداپتور PZ-E1 نگاه کنید، یک چرخ دنده کوچک را می بینید، که کار اصلی این آداپتور زوم برقی را انجام می دهد – زمانی که سوئیچ آداپتور را بزنید این چرخ دنده با چرخیدن لنز را باز و بسته می کند.

 

برای بستن آداپتور Power Zoom PZ-E1 بر روی لنز، اول باید قفل آن را باز کنید. دکمه کوچکی تعبیه شده است که برای باز کردن قفل ابتدا باید آن را به پایین فشار دهید – این مکانیسم از باز شدن ناخواسته آداپتور در زمانی که نیاز نباشد، جلوگیری می کند. کنتاکت های الکترونیکی آداپتور و لنز و بست های آداپتور را با محل های مناسب بر روی لنز تنظیم کنید، که این کار فرایند کاملا واضح و مشخصی است. زمانی که این کنتاکت ها و بست ها در محل خود قرار گرفتند، فقل آداپتور را فشار دهید تا آداپتور بر روی لنز محکم شود. در این مرحله جدا کردن آداپتور زوم برقی Canon PZ-E1 بدون باز کردن قفل آن تقریبا غیر ممکن است، و آداپتور کاملا محکم بر روی لنز بسته می شود.

 

در بغل آداپتور Canon Power Zoom Adaptor PZ-E1 دو سوئیچ و یک اهرم زوم برای باز و بسته کردن لنز وجود دارد. زمانی که آداپتور بر روی لنز بسته شده باشد، باز می توانید با حلقه زوم اطراف لنز به همان شکل عادی و مثل سایر لنزهای عادی کار کنید، اما فقط می توانید از قسمت بالای این حلقه استفاده کنید که کمی دشوار است. همچنین برای این کار باید یکی از دو سوئیچ موجود بر روی بغل آداپتور را در وضعیت MZ قرار دهید که به «زوم دستی» اشاره دارد. زمانی که می خواهید از آن به عنوان یک زوم برقی استفاده کنید، تنها کافی است این سوئیچ را بر روی وضعیت Power Zoom یا همان زوم برقی قرار دهید.

زمانی که این کار بکنید، در صورتی که دوربین روشن باشد، مشاهده خواهید کرد که یک چراغ سبز بر روی آداپتور روشن شده و روشن باقی می ماند. این چراغ سبز نشان می دهد که زوم برقی آماده کار است – به این توجه کامل داشتید باشید که به هنگام روشن بودن این چراغ سبز رنگ هرگز نباید حلقه زوم لنز را به صورت دستی بچرخانید، چون این کار به آداپتور آسیب می زند. زمانی که با قرار داشتن سوئیچ بغل آداپتور Canon PZ-E1 در وضعیت زوم برقی این چراغ سبز خاموش شود، نشانه این است که باطری های آداپتور خالی شده اند و باید آنها را تعویض کنید.

 

این چراغ همچنین ممکن است به آرامی چشمک بزند، که هشدار گرم شدن اداپتور بوده و آداپتور کمی بعد از آن متوقف می شود. زمانی که سرعت چشمک زدن ان زیاد باشد، استفاده از زوم برقی غیر ممکن است (به دلیل شدت گرما). باطری های آداپتور زوم برقی Canon Power Zoom PZ-E1 در بغل آن قرار می گیرند، و این آداپتور با چهار باطری نیم قلم تغذیه می شود. مدت کار کرد این آداپتور با یک دست باطری آلکالاین 100 دقیقه اعلام شده است، در نتیجه زمانی که فکر می کنید از آن زیاد استفاده خواهید کرد بهتر است یک دست باطری اضافه همراه داشته باشید.

 

دومین سوئیچی که در بغل آداپتور زوم برقی Canon PZ-E1 قرار دارد سرعت زوم را کنترل می کند. این سوئیچ دو وضعیت و حالت Slow یا کند و Fast یا تند را ارائه می کند، و حالت کند آن برای ضبط فیلم توصیه می شود، چون حرکت نرمتر و کارکرد کم صداتری را فراهم می کند. حالت تند نیز برای گرفتن عکس و زمانی مناسب است که به سرعت زوم بیشتری نیاز باشد.

درست در بالای این دو سوئیچ نیز یک اهرم زوم تعبیه شده است که مثل سایر اهرم های زومی که بر روی دوربین ها وجود دارد با دو علامت T (تله) و W (واید) علامتگذاری شده است. اگر این اهرم را در هر سمتی نگه دارید که می خواهید زوم به آن سمت عمل نماید، لنز باز و بسته می شود.

 

با این حال، در آداپتور زوم برقی کانن PZ-E1 روض دیگری برای کار کردن با زوم نیز وجود دارد که می تواند در مواردی مفیدتر نیز باشد. می توانید دوربین EOS 80D خود را با استفاده از نرم افزار Canon Camera Connect به تلفن هوشمند خود متصل کنید. پس از ایجاد اتصال، می توانید زوم را از راه دور از طریق تلفن خود کنترل نمایید. حرکت لنز با کمی پرش همراه خواهد بود و آپلود شدن نمای زوم جدید بر روی صفحه نمایش تلفن یکی دو ثانیه طول می کشد، در نتیجه برای کادربندی دقیق فیلمبرداری چندان مناسب نیست.

استفاده از این نرم افزار برای عکس های سلفی و شات های دسته جمعی عالی است، و با کار کردن با زوم می توانید شات های خود را دقیق تر کادربندی کنید. برای این منظور، بهتر است سوئیچ سرعت زوم را در وضعیت تند قرار دهید تا بتوانید فاصله کنونی خود را به سرعت تغییر دهید. از طریق این نرم افزار، می توانید قیلم ضبط کنید، عکس بگیرید، تنظیمات دوربین را تغیر دهید و غیره.

عملکرد

 

مکانیسم زوم آداپتور زوم برقی Canon Power Zoom PZ-E1 در زمان استفاده از آن برای فیلمبرداری بسیار خوب کار کرده و حرکت نرم و روانی را فراهم می کند. استفاده از حالت تند برای سرعت زوم برای زمانی مناسب است که از دوربین از راه دور استفاده می کنید و می خواهید به سرعت از یک وضعیت زوم به وضعیت دیگری بروید.

این آداپتور به هنگام تصویربرداری عملکرد بسیار کم صدایی دارد و صدای کارکردن آن در فیلم هایی که با ان گرفته می شوند، شنیده نمی شود و فیلم ضبط شده بسیار نرم و روان است. این امر در مورد استفاده از حالت تند نیز صادق است، در نتیجه با وجودی که استفاده از آن را به دلیل پرش های احتمالی توصیه نمی کنیم، ولی اگر دوست داشته باسید می توانید از آن استفاده کنید.

نتیجه گیری

آداپتور Canon Power Zoom Adaptor PZ-E1 دقیقا کاری را انجام می دهد که از آن انتظار می رود، و این کار را به خوبی انجام می دهد. با این وجود، در حال حاضر این آداپتور تنها با یک لنز کار می کند که تا اندازه ای از جاذبه های آن می کاهد، دست کم بطور موقت. از طرف دیگر این محصول به عنوان یک وسیله جانبی که تنها با یک لنز کار می کند، کاملا گران است. با این وجود، اگر فیلمسازی هستید که قصد دارید برای کار خود از این لنز بخصوص استفاده کنید، یا یک عکاس که قصد دارید عکس های زیادی را از راه دور بگیرید، این آداپتور می تواند ارزش پولی که برای آن پرداخت می کنید را داشته باشد. البته قیمت آداپتور زوم برقی Canon PZ-E1 زمانی که آن را به صورت کیت همراه با دوربین و لنز مذکور بخرید، در مقایسه با خرید ان به عنوان یک ابزار جانبی تک، تا اندازه زیادی کاهش می یابد.

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.