آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     عکس باکیفیت با لنز   96/03/06


لنز شما می تواند باعث موفقیت یا شکست شما شود (قسمت اول): آنچه باید برای هر نوع عکاسی استفاده کنید 

وقتی بحث تجهیزات عکاسی مطرح باشد، لنزها همه چیز هستند. شما می توانید گران قیمت ترین دوربین هایی که نیکون و کانن می سازند را داشته باشید، اما اگر شما از نوع لنز درست و مناسبی برای عکاسی خود استفاده نکنید، این اهمیتی ندارد. در این مطلب در مورد انواع عکاسی و لنز هایی که بهتر است استفاده کنیم، صحبت خواهیم کرد. بنابراین اگر این سوال را دارید که در هر موقعیت از کدام لنز باید استفاده کنید؟ و یا قصد خرید لنز (یا ارتقاء لنز فعلی) دارید، این مطلب به شما کمک خواهد کرد.


اگر شما در یک بازی بسکتبال تنها با یک لنز ۵۰ میلی متری ثابت حضور پیدا کنید، هرگز نمی توانید از آن توپ انداختن ها در حلقه یا خطاهایی که در طول بازی اتفاق می افتد عکس بگیرید. اگر شما بدون هیچ چیزی جز یک لنز ماکرو در یک جلسه عکاسی پرتره حاضر شوید، ممکن است در آخر عکس های عالی از چشم های سوژه خود به دست آورید، اما هیچ پرتره ای که ارزش یک آلبوم خانوادگی را داشته باشد، ثبت نخواهید کرد. اگر شما سعی دارید عکس های واقعا خیره کننده از مواد غذایی ایجاد کنید، اما تنها یک لنز واید (عریض) برای کار کردن دارید، احتمالا قادر به نشان دادن تمام بافت ها و جزئیات کوچک غذاهایی که می خواهید از آنها عکس بگیرید نخواهید بود.
لنزها مهم هستند، اما شما از کجا قرار است بدانید که در هر موقعیت از کدام لنز باید استفاده کنید؟ این می تواند سوال سختی باشد؛ خوشبختانه، ما این کار را برای شما انجام داده ایم! دفعه بعد که در حال آماده شدن برای رفتن به عکاسی هستید یا سعی دارید بفهمید از چه لنزی باید استفاده کنید، در وقت خود کمی صرفه جویی کرده و نگاهی به این مطلب بیندازید.


1- عکاسی ورزشی

لنز مناسب برای عکاسی ورزشی ممکن است بسته به این که شما از چه نوع اکشنی (حرکتی) عکس می گیرید متفاوت باشد، اما در کل، عکاسی ورزشی به یک لنز بلند (فاصله کانونی طولانی) با عمق میدان کم نیاز دارد. لنز بلند بسیار مهم است، چون اغلب اوقات شما دقیقا در مقابل و نزدیک اکشن نخواهید بود. شما به احتمال زیاد در خطوط طرفین میدان بازی خواهید بود، و به چیزی با فاصله کانونی طولانی برای ثبت تمام لحظات مهمی که دورتر از آنچه که یک زاویه باز بتواند به آن برسد اتفاق می افتند، نیاز خواهید داشت. همچنین داشتن یک عمق میدان کم برای جدا کردن ورزشکاران از پس زمینه (مات کردن پس زمینه) نیز مهم است. اگر شما تصویری از یک بازیکن فوتبال در لحظه گل زدن به دروازه حریف ثبت کنید، اما در عمق میدان کامل عکس بگیرید، بازیکن با پس زمینه شارپ مخلوط خواهد شد. اما اگر با عمق میدان کم عکس بگیرید، دیافراگم های باز مانند ۲ یا ۲٫۸، پس زمینه مات و خارج از فوکوس می شود، درحالیکه بازیکن واضح و شارپ باقی مانده و نقطه کانونی آشکار تصویر می شود.
منظور از نقطه کانونی (focal point) سوژه اصلی است که در اکثر مواقع می خواهیم واضح و شارپ باقی بماند و با مات یا تار کردن پس زمینه عکس (با عمق میدان کم – دیافراگم باز) تمرکز بیشتری را روی این نقطه کانونی یا سوژه اصلیمان قرار می دهیم.
لنز Canon EF 70-200mm در f/2.8 و Nikon 70-200mm در f/2.8 گزینه های خوبی هستند. محدوده فاصله کانونی عریض، عمق میدان کم و تثبیت کننده تصویر، این لنزها را در میان عکاسان ورزشی حرفه ای به جزء اصلی تجهیزات عکاسی تبدیل می کنند. اگر شما به دنبال چیزی با فاصله کانونی حتی طولانی تر هستید، Nikon 80-400mm در f/4.5-5.6 یا Canon EF 100-400mm در f/4.5-5.6 را امتحان کنید.

 

بر فراز بیابان اثر لوکا فوندا (Luka Fonda)

 

 

عکس از کریستین بورل (Cristian Borlle)

 


2- عکاسی پرتره

زیبایی عکاسی پرتره این است که آن را می توان با طیف وسیعی از لنزهای مختلف برای ثبت انواع پرتره های مختلف با موفقیت انجام داد. گفته می شود که بهترین لنزهای پرتره به طور کلی لنزهایی با فواصل کانونی ثابت و عمق میدان کم هستند. یک لنز ثابت ۳۵ میلی متری یا ۵۰ میلی متری گزینه مناسبی است چون فضای کافی برای گنجاندن کمی از پس زمینه یا محیط در تصویر را دارد، و با این حال سوژه را نقطه کانونی اصلی تصویر می کند. یک عمق میدان کم همچنین از این جهت مهم است که فوکوس را حتی بیشتر بر روی چشم های سوژه شما می آورد. لنزی با دیافراگم های بازی چون f/1.2 یا f/2، با عمق میدان کمی که ارائه می دهد، به شما کمک خواهد کرد تا تصاویری ایجاد کنید که چشم های سوژه شما در فوکوس و شارپ باشند، در حالی که بقیه چهره سوژه و پس زمینه به نرمی تار شده باشند. برای به دست آوردن چنین پرتره هایی Canon EF 50mm در f/1.2 یا Nikon AF-S 58mm در f/1.4 را امتحان کنید.

گیلبرت اثر کواکس لونته (Kovács Levente)

 

مقابل کایل اثر برکستون ویلهلمزن (Braxton Wilhelmsen)

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.