آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     کار با بیوتی دیش   96/03/29

اثر نوری و سایه های بیوتی دیش 55 سانتی هنسل ، روی پرتره و پرده پشت 
اطلاعات فنی: f/8 روی سوژه ، f/5.6 سایه روی بک گروند و f/5.6 ونیم روی محدوده روشن بک گروند با فلاش 500 ژول در فاصله دو متری از سوژه

سینک دوربین در سرعت های بالا
دستیابی به سینک های بالا مدتی است که مورد توجه بسیاری از عکاسان مشتاق به انجام ان برای خلق تصاویر خاص بخصوص در فضای بیرون استودیو با فلاش قرار گرفته است.
نکاتی همه روزه ازجانب برخی از همکاران مورد سوال قرار می گیرد:
- چگونه می توانیم درفضای باز بر نور خورشید غلبه کنیم ؟
- چگونه می توان با سرعت های بالاتر از 200 با فلاش استودیو عکاسی کنیم؟
-آیا فقط اندازه گیری فلاش در سرعت بالا و تنظیم شاتر دوربین کافی است؟
- نقش سینک دوربین ، تریگر ، و زمان تخلیه فلاش در این نوع عکاسی چیست؟
- آیا با چند فلاش TTL می توان مانند استودیو نورپردازی کرد؟
- چه تریگری می تواند برای عکاسی در سرعت بالا بما کمک کند؟
- و بسیاری سوالات دیگر....

مکانیزم شاتر دوربین
برای جواب به سوالات فوق ، قبل از هر چیز آگاهی از مکانیزم شاتر و چگونگی کار سرعت شاتردوربین برای هر عکاس امری ضروری است تا بتواند درکی از عکاسی با سینک بالا را داشته باشد .
لذا در اینجا فقط طرز کار شاتر دوربین را در حالت عادی عکاسی در محیط معمولی و بدون فلاش بصورت شماتیک و بسیار ساده نمایش می دهیم.
شاتر دوربین دو پرده افقی جدا از هم دارد ، یکی در پایین و دیگری در بالا ، زمانی که دگمه شاتر را می فشاریم مراحل زیر اتفاق می افتد:
- در حالت عادی پرده پایین جلوی سنسور دوربین را گرفته ولبه بالایی آن در بالا به پرده بالایی چسبیده است
- پس از فشردن شاتر، پرده پایین از پرده بالایی جدا شده و بسمت پایین حرکت می کند و جلوی نوررا بازکرده و سنسور را در معرض نور قرار می دهد
- سپس پرده دوم پشت سر آن از بالاحرکت کرده و جلوی نوررا می بندد و در پایین به پرده پایینی می چسبد و کار تمام می شود
- در انتها هر دو پرده باهم بسمت بالا حرکت کرده و سر جای اول خود قرار می گیرند
فاصله زمانی بین حرکت دو پرده سرعت شاتر یا زمانی است که ما بعنوان سرعت برای عکس گرفتن تعیین می کنیم که از چندین دقیقه تا حدود چند هزارم ثانیه است.

زمان سینک هر دوربین
نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که فقط فاصله بین دو پرده است که زمان نور دهی را تعیین می کند، این زمان سه بخش تقسیم می شود:
- سرعت پایین و معمولی از چند دقیقه تا 1/200 ثانیه که به سرعتهای زیر سینک شناخته می شود در این حالت پرده بالایی زمانی که حرکت می کند، زمانی است که پرده پایین کار خود را تمام کرده و در پایین قرار دارد
- سرعت سینک یا 1/200 که بسته به نوع و مکانیزم دوربین متفاوت بوده و ممکن است کمی بیشتر یا کمتر باشد ، در این حالت زمان حرکت پرده بالایی ، دقیقا زمانی است که پرده پایین کار خود را تمام کرده و همان لحظه در پایین قرار دارد ، این فقط یک زمان است وآخرین لحظه ای است که بالا و پایین سنسور می تواند باهم نور بخورد که اصطلاحا به X- Sinc معروف است

- سرعت بالای سینک  که از 1/200 به بالا تا 1/8000 ثانیه است ، در این حالت پرده بالایی زمانی که حرکت می کند، پرده پایین کار خود را تمام نکرده و دروسط راه قرار دارد. سنسور دراین حالت از بین شکاف دو پرده بصورت یک شیار ونوار افقی از بالا به پایین نور می خورد ، هر چقدر سرعتمان را بالاتر تنظیم کنیم این شیار باریک تر می شود ، این سیستم اصطلاحا در دوربینهای کانن بنام  HSS  و دردوربینهای نیکون با نام  Auto- FP  شناخته می شود

حال با توجه به مطالب فوق سرعت تخلیه فلاش استودیو، قدرت آن ، زمان تریگر و بقیه موارد دیگر در سرعت های بالای 1/200 بسیارتاثیر گذار خواهند شد و عدم هماهنگی آنها باعث می شود که نور از لابلای شیار دو پرده در زمان مناسب به سنسور برخورد نکرده وقسمتی از سنسور را بصورت خطی یا طیفی نور دهند.
در مباحث بعدی به های سینک و هایپر سینک با فلاش های استودیودر سرعت های بالا می پردازیم.


روش شماره 2
غلظت رنگهای لباس مدل در عکسهای های کی وقتی عالی بنظر می رسد که زمینه پشت کاملا سفید باشد ، در این حالت همیشه خطر بازگشت نورها بسوی مدل در این نوع عکسبرداری زیاد است چون قدرت فلاشهای پشت باید زیاد باشد.
در این عکس از دو فلاش هنسل با کاسه نرمال استفاده شده که پرده سفید را روشن می کنند ، برای جلوگیری از انعکاس نورها بسمت مدل ، از دو پنل سفید رنگ در جلوی نورها استفاده شده که کار نور فیل لایت برای مدل را نیز انجام می دهند. نور اصلی نیز توسط یک نور با اکتا باکس ازسمت چپ دوربین به مدل تابیده شده .
نکته این روش در این است که نور برگشت فلاشها پرده پشت را بصورت کاملا یکنواخت و سفید نور پردازی کرده و از هر گونه سایه مدل روی پرده جلوگیری میکنند ، و در ضمن پنل ها بعنوان فیل لایت پشت دردو طرف مدل نیز بزیبایی عمل می کنند.
اندازه گیری نور پرده و مدل بسیار مهم است که معمولا دیافراگم پرده یک تا دو استاپ بالاتر از مدل باید باشد ، بعنوان مثال اگر فلاشمتری مدل دیافراگم 8 را نشان دهد پرده پشت باید حدود 11 باشد.

 

 

دیاگرام چیدن نور ها در عکس های بالا

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.