آدرس فروشگاه مصطفی : تهران، خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع حافظ، پاساژ حافظ، پلاک 37    تلفن : 66726191 - 66701244 - 66701463 - 66716441   موبایل : 09121241979

     بررسی کلی دوربین عکاسی نیکون v2   91/10/10

 

بررسی کلی دوربین نیکون 1 V2

دوربین نیکون مدل  1 V2 یک دوربین با سیستم فشرده و کامپکت می باشد که دارای حسگر 2/14 مگاپیکسلی از نوع «CX» است. این دوربین قابلیت تعویض لنز را نیز داراست. دیگر قابلیت های این دوربین نیکون 1 v2 را می توان بدین گونه نام برد، عکاسی پی در پی 15 فریم بر ثانیه، فیلم برداری full HD در 60 فریم بر ثانیه با قابلیت تنظیم فوکوس خود کار در یک نقطة مورد نظر در تصویر، سیستم فوکوس خودکار بسیار سریع دو گانه، عکاسی در بهترین لحظه و حالت منحصر به فرد عکاسی متحرک دوربین Nikon 1 V2 همچنین قابلیت های متداول دیگری مانند حالت اتوماتیک برنامه ریزی شده، تقدم شاتر و یا دیافراگم و حالت دستی کامل را نیز داراست. بر روی دوربین یک چشمی الکترونیکی با تفکیک 44/1 میلیون نقطه، نمایشگر 3 اینچی با 921 هزار پیکسل، شاتر مکانیکی و الکترونیکی، فلاش بیرون جهنده داخلی و همین طور کفشک اتصال فلاش کمکی، تکنولوژی GPS و تعدادی دیگر از فن آوری های دیگر قرار دارد نیکون 1 V2 در دو رنگ مشکی و سفید در دسترس است و قیمت دوربین  1 V2 حدودی آن با یک لنز 10-30 میلی متر 1000 یورو و در مدل دو لنز 1200 یورو می باشد.

ساختار و نحوه استفاده از Nikon 1 V2

دوربین نیکون 1 V2 در بحث طراحی نسبت به دوربین نیکون V1 که طراحی بسیار ساده خشک و بنیادینی داشت. مشمول تغییرات زیادی شده است. نیکون V2 یک دستگیرة برآمده و خوش دست دارد که ما را یاد دوربین های SLR می اندازد. در بالای دوربین عکاسی نیکون 1 V2 یک برآمدگی منشور شکل می بینید که فلاش و چشمی الکترونیکی دوربین را در خود جای داده است. کلاً محل دکمه ها و تنظیمات بر روی دوربین تغییر کرده است. در کل زوایای دوربین دیجیتالنیکون  1 V2 به کلی تغییر کرده و از آن حالت ساده و خشک قبل در آمده است. مانند مدل قبل بدنه از ترکیب آلومینیوم و مگنسیوم ساخته شده و بسیار مستحکم است. نیکون V2 در نگاه اول با توجه طراحی آن سنگین تر از مدل V1 به نظر می رسد ولی با وجود بدنه به وزن 278 گرم در حقیقت کوچکتر و سبکتر از دوربین نیکون V1 است ! با وجود دستگیره عمیق جدید (که بسیار شبیه سری دوربین های سونی NEX می باشد) قادر به عکاسی با یک دست نیز خواهید بود. محل فلاش و چشمی دوربین بر آمده شده است که این قابلیت حمل آن را نسبت به V1 کمتر می کند و به این آسانی ها در جیب جای نمی گیرد.

در دوربین عکاسی نیکون V2 از دهانة لنز V1 استفاده شده است پس لنزهای آنها با هم سازگارند. بجای استفاده از دهانه نوع قدیمی F (که مدل محبوبی است) از نوع کاملاً جدیدی استفاده شده که ارتباط الکترونیکی 100% را بین محل اتصال لنز و بدنه دوربین فراهم می کند. این اتصال 12 کانتکت ارتباطی دارد. دهانة دوربین های SLR با دهانة F، محل شروع تنظیم لنز روی بدنه در مختصات ساعت 2 روی ساعت قرار دارد که اگر از بالای دهانه به آن بگیریم کاملاً مشهود است اما در این دوربین دیجیتال نیکون محل تنظیم به بالای دهانه تغییر مکان داده و با نقطه ای سفید رنگ مشخص است. بر روی خود لنز نیز یک برآمدگی مستطیلی  شکل نقره ای در نظر گرفته شده که محل تنظیم اتصال را به شما گوشزد می کند که باعث سهولت و سرعت نصب لنز بر روی بدنه می شود.

در زمان جدا بودن لنز از بدنه، حسگر دوربین را مستقیماً از بین دهانه بدنه خواهید دید. اندازه این حسگر 13.2*8.8CX میلی متر است که دو برابر حسگر دوربین های کامپکت و نیمه حرفه ای است اما این اندازه حدوداً نصف سطح حسگر دوربین های نسبت 4:3 می‌باشد. به معنای دیگر یک حسگر نسبت 4:3، 36/1 برابر این حسگر CX طول قطری دارد. در نتیجه کراپ فاکتور نسبت 4:3 اگر 2X باشد، کراپ فاکتور حسگر CX نیکون 2.72 خواهد بود که : این وجود یک لنز 10 میلی متری برروی حسگر CX زاویه دید حدودی یک لنز 27.2 میلی متری برروی حسگر 35 میلی متر یا حسگر FX را به شما نمایش خواهد داد.

پس لنز 10-30 میلی متری  نیکون V2 زاویه دید حدودی یک لنز 80-28 را بر روی یک دوربین SLR فول فریم را به شما می دهد.

بر روبروی بدنه نیکون V2 در شاخص دیگر را می بینیم : دکمه رها کنندة لنز، دریافت کننده پرتاب مادون قرمز مدل ML-L3 (اختیاری) و لامپ کمکی فوکوس اتوماتیک که برای تایمر هم بکار می رود. الباقی جاهای صورت روبرویی دوربین خالی از هر گونه ویژگی خاصی است.

                                   

دو راه برای روشن کردن دوربین عکاسی نیکون V2 وجود دارد. یکی آنست که دکمة خاموش / روشن دوربین را بزنیم و دیگری آنست که اگر یک لنز قابل قفل بر روی دوربین نصب کرده اید با زدن دکمة رها کننده روی لنز و خروج لنز از داخل کشوی خود دوربین نیز به ناچار روشن خواهد شد. به نظر فکر خیلی جالبی نمی آید که برای عکاسی هر دفعه مجبور زدن دکمة رها کنندة قفل لنز باشید. دوربین دیجیتال نیکون  1 V2 در عرض 1 ثانیه شروع به کار می کند که معمولی است و چیزی عجیب و خارق العاده ندارد که در این مبحث بررسی کنیم.

برای دیدن محیطی که از آن عکس می گیرید هم می توانید از چشمی و هم از صفحه نمایش استفاده کنید صفحه نمایش 3 اینچی دوربین نیکون V2 دارای 921 هزار پیکسل است و بسیار شفاف و با رنگ های دقیق روبرو را به شما نشان می دهد اما در نور مستقیم آفتاب بسیار سخت می توان از آن استفاده کرد. اینجاست که چشمی دوربین نیکون1 V2 کارایی خود را نشان می دهد. این چشمی با ساختاری خوب، نرم و دقیق و تفکیک بالا رنگ ها را به خوبی به نمایش می گذارد ولی نسبتاً بزرگنمایی خوبی ندارد. البته اشتباه نکنید چشمی نیکون V2 کوچک نیست، مخصوصاً در قیاس با چشمی های دوربین های SLR، منظور ما این است که مثلاً نسبت به دوربین پاناسونیک G5 که آن نیز تفکیک 44/1 میلیون پیکسلی درست بزرگنمایی به مراتب کمتری دارد.

دوربین عکاسی نیکون V2 دارای یک حسگر تمامی است که در هنگامی که دوربین را جلوی چشمان خود قرار می دهید وضعیت را تشخیص می دهد و تصویر را از صفحه نمایش به چشمی انتقال می‌دهد اما این انتقال به سرعت و در جا صورت نمی گیرد. حدوداً نیم ثانیه طول می کشد که انتقال تصویر انجام گیرد که شاید در حالت عادی و عکاسی روزمره خلیل آزار دهنده نباشد ولی در زمانی که می خواهید به صورت سریع و ناگهان عکسی بگیرید، این تأخیر ناراحت کننده باشد ! در کنار چشمی یک پیچ تنظیم نمره عدسی هم قرار داردکه افراد عینکی می توانند از آن بهره ببرند و تصاویر را بدون عینک، شفاف ببینند.

دوربین نیکون V2 محیطی کاملاً متفاوت نسبت به قبل ارائه کرده که نشان دهندة ترغیب سازنده این دوربین برای علاقمندان عکاسی است نه افراد معمولی بر روی دوربین دکمه چرخان با حالت های M,S,A,P قرار دارد چیزی که دوربین نیکون V1 از کمبود آن رنج می برد. این دکمة چرخان برای فیلمبرداری نیز یک گزینه دارد. گزینه های بعدی شامل عکاسی متحرک Motion Snapshot، انتخابگر بهترین عکس Best moment Capture و یک گزینة سبز رنگ برای عکاسان تازه کار که تنظیمات خودکار دوربین را به عهده می گیرد. یک کلیه چرخان دیگر در سمت راست این کلید قرار دارد که به تازگی اضافه شده و وظیفة آسان سازی تنظیم سرعت شاتر و دیافراگم در گزینه های عکاسی دستی را دارد.

دکمة F در پشت دوربین دیجیتال نیکون  1 V2 به طور پیش فرض برای کنترل و تنظیم ISO می باشد. این یکی دیگر از دکمه های ضروری بر روی دوربین بود که نیکون V1 آن را نداشت. توجه داشته باشید که کارکرد دکمة F براساس نیاز شما متغیر خواهد بود. مثلاً در حالت فیلمبرداری این دکمه تغییر کارکرد داده و امکان انتخاب فیلمبرداری آهسته Slow Motion یا معمولی را به شما می دهد.

در پشت دوربین نیکون  1 V2 یک مجموعه دکمه 4 طرفه وجود دارد که در چهار جهت بالا، پایین، چپ و راست. در بالا فوکوس AE/AF-Lock، در پایین انواع کارکرد فلاش، در چپ، تایمر و نحوه کارکرد شاتر برای عکاسی تکی یا پی در پی قرار دارد. دور این مجموعه کلید ها یک حلقه گردان وجود دارد که وظیفه چرخ زدن در منوها و تنظیم سرعت شاتر در حالت M با این حلقه است. در سمت چپ صفحة نمایش چهار دکمه در زیر همدیگر نقش بسته است. دکمه های نمایش یا Play back، منو Menu، صفحه نمایش Display و پاک کردن کارکردهای آنهاست.

                                                         

نیکون V2 در حالت اتوماتیک قابلیت انتخاب هوشمند نوع تصویر پیش روی خود را دارد و یکی را به عنوان بهترین انتخاب می کند. شما همچنین می توانید از بین حالت های دستی P.A.S.M یکی را انتخاب کنید و تمام تنظیمات را اعم از سرعت شاتر و دیافراگم و نوردهی و همة اینها را یکجا در حالت P یا M تنظیم کنید.

ISO خودکار در سه حالت قابل تنظیم دسا، 160-6400,160-3200,160-800 که به شما این اجازه را می دهد که به دوربین دیجیتال  1 V2 فرمان دهید تا چه میزان در شرایط نوری کم ISO را بالا ببرد فوکوس خودکار نیز سه حالت متفاوت دارد. اولین Auto Area نام دارد که دوربین فوکوس خودکار را کاملاً در دست می گیرد (این حالت برای استفاده پیش فرض عالی است اما ممکن است در حین فوکوس روی چیز دیگری به غیر از آنچه انتظار آن را زاویه فوکوس کند چون نمی تواند ذهن شما را بخواند) دومین حالت Single Point است که شما با زدن دکمة OK و سپس انتخاب نقطه فوکوس مناسب از بین 135 نقطه فوکوس با کلید چهار جهته می توانید نقطه مورد نظر خود را انتخاب کنید. سومین حالت Subject Tracking است. در این حالت توسط 135 نقطه فوکوس یکی را روی سوژه متحرک مورد نظر قفل می کنید و دوربین به طور خودکار فوکوس را روی آن نگاه می دارد. البته تا زمانی که از کادر خارج نشود.

دوربین عکاسی نیکون V2 از یک فوکوس خودکار دو گانه بهره می برد، بدین حالت که 135 نقطه فوکوس از طریق کانتراست محیط و 73 نقطه فوکوس با سیستم تغییر فاز نقطه ای را با هم تلفیق می کند این تکنولوژی V2 را قادر به فوکوس فوق العاده سریع در شرایط نوری مطلوب می‌کند و حتی سوژه های متحرک در فوکوس کامل قرار خواهند داشت. جالب اینجاست که اگر شرایط نور ضعیف شود دوربین روی حالت فوکوس کانتراست 135 نقطه ای تغییر روش می دهد که بسیار سریع از هر دوربینی توانایی فوکوس خواهد داشت. این سرعت تقریباً مشابه «فوکوس تغییر فاز» است در این شرایط این دوربین است که همیشه تصمیم می‌گیرد کدام نوع فوکوس را استفاده کند و کاربرد آن دخل و تصرف ندارد.

در کل دوربین نیکون V2 در شرایط نوری نامناسب متوسل به فوکوس کانتراستی می شود. فوکوس دستی نیز امکان پذیر است اگرچه لنزهای نیکون V2 حلقة فوکوس به دور خود ندارند. برای انجام فوکوس دستی لازم است به منوی اصلی بروید گزینة Flash Mode را پیدا کنید روی گزینة Manual Focus بروید و ok کنید سپس توسط حلقة گردان فوکوس دستی را اعمال کنید. در دوربین های سری NEX سونی یک ویژگی بسیار خوب وجود دارد به نام «Peaking» که در هنگام فوکوس دستی، وقتی فوکوس دقیقاً روی یک شی می رود آن شی با علامت های قرمز رنگ مشخص می شد و نشان می داد فوکوس دقیقاً کجاست. اما این ویژگی در نیکون V2 دیده نمی شود و بجای آن یک بخش زوم شده از تصویر در سمت راست صفحه نمایش نشان داده می شود که توسط آن فوکوس را کنترل کنید.

                                                    

همانطور که قبلاً گفتیم دوربین عکاسی نیکون V2 دو حالت شاتر مکانیکی و الکترونیکی در خود دارد در حالت شاتر مکانیکی شما می توانید در سرعت 1/250 ثانیه با فلاش همزمانی شاتر داشته باشید فلاش روی نیکون V2 با نمرة راهنمای 2/6 کار می کند اگرچه دوربین نیکون V2 با فلاش‌های عمومی سری Speed light نیکون همخوانی ندارد ولی می توانید فلاش کوچک مدل S8-N7 نیکون را بر روی محل چشمی نصب کنید و از آن استفاده کنید. در حالت شاتر مکانیکی می توانید 5 فریم بر ثانیه با فوکوس خودکار عکاسی کنید. در حین عکاسی پی در پی صفحة چشمی در هر عکس مکث بسیار کوتاهی می کند. با اندکی تمرین می‌توانید در حین عکاسی پیوسته بدون توجه به متحرک بدون سوژه آنرا دنبال کنید. صدای شاتر خیلی بلند نیست اما در هر صورت صدای موتور شاتر باکس را می شنوید.

در بیشتر مواقع شما به احتمال زیاد از شاتر الکتورنیکی استفاده می کنید. می توانید حتی صدای بیپ عکس گرفتن با شاتر الکترونیکی را هم قطع کنید که کاملاً ساکت عکاسی کند. شاتر الکترونیکی    دوربین نیکون V2 با سرعت فوق العاده 1/16.000 ثانیه توان عکاسی دارد. همچنان با انتخاب حالت Electronic Hi می توانید 60 فریم درثانیه عکاسی کنید آنهم در تفکیک بالا یعنی 14 مگاپیکسل ! با اینکه این یک دستیابی فوق العاده خوب است اما در نظر داشته باشید که در حالت عکس RAW بافر نیکون V2 تنها تا 40 فریم گنجایش دارد. در ضمن توجه داشته باشید در حالت عکاسی پی در پی با شاتر الکترونیکی فوکوس خودکار عمل نخواهد کرد اگر بخواهید فوکوس خودکار اضافه شود می بایست تعداد عکس را تا 15 فریم بر ثانیه کاهش دهید. در حین عکاسی پی در پی چشمی دوربین خاموش می شود و چیزی نشان نمی دهد. تنها حالتی که به نظر ما می آید که می تواند عکاسی پی در پی 60 فریم در ثانیه کارایی داشته باشد، عکاسی سبک HDR و براکتینگ نور در این حالت است. اما جالب توجه اینجاست که  دوربین عکاسی نیکون V2 اصلاً براکتینگ نور (AE Bracketing) ندارد ! پس عکاسی 60 فریم درثانیه فقط می تواند یک سرگرمی برای کاربر باشد !

بوسیله دوربین نیکون V2 شما می توانید با کیفیت Full HD فیلم برداری کنید می توانید از دو حالت 1080p با 30 فریم بر ثانیه (و به صورت مداوم) و همچنین 1080p با 60 فریم بر ثانیه (به صورت مقطع) فیلمبرداری کنید. دوربین دیجیتال نیکون V2 قادر به فیلمبرداری در تفکیک 720p با 60 فریم بر ثانیه نیز هست که با فیلم برداری کاملاً نرم و روان. نکته دوم دربارة فیلمبرداری این است که می توانید کنترل دستی روی نور داشته باشید اما مجبور نیستید حتماً از آن استفاده کنید، مثل اینکه مجبور به استفاده از حالت M در عکسبرداری نیستند، پس می توانید تنظیم نور را به صورت خودکار به خود دوربین بسپارید ! نکته سوم فوکوس است که فوکوس دوربین نیکون V2 به خصوص در نور مناسب فوق العاده سریع و بی نقص عمل می کند. فیلم ها با کد بندی (Code) H.264 فشرده شده و در فرمت Mov ذخیره می شوند. دو کلید مجزا برای عکسبرداری و فیلم برداری تعبیه شده است. و به لطف این دو کلید مجزا شما قادر به عکاسی با تفکیک 14 پیکسل در حین فیلمبرداری خواهید بود (نگران پردازنده دوربین نباشید زیرا به راحتی اینکار را برای شما انجام می دهد !) بر عکس این موضوع هم امکان پذیر است یعنی در حالت عکاسی می توانید با زدن دکمة قرمز فیلم برداری بلافاصله فیلم برداری را شروع کنید، مهم نیست که دکمة چرخان روی حالت فیلم نیست. اما ما متوجه شده ایم که دوربین نیکون V2 در حالت دوم تنها فیلم 720p با 60 فریم بر ثانیه را انتخاب کرده و شروع به فیلم برداری می‌کند و فیلم برداری 1080p در حین عکاسی امکان پذیر نیست.

                                                         

غیر از فیلم برداری در حالت HD، نیکون V2 توانایی فیلم برداری حالت آهسته یا Slow Motion با سرعت خارق العادة 400 فریم بر ثانیه را دارد. تفکیک در این حالت پایین می‌آید و میزان نسبت بسیار واید بوده و به 2.67:1 می رسد. اما کیفیت آن قابل قبول بوده و فیلم های گرفته شده مناسب بارگذاری در Vimeo, You tube یا like خواهد بود. این فیلم ها در کامپیوتر با سرعت 30 فریم بر ثانیه خواهید دید که 13 برابر آرام تر از فیلم های 400 فریم بر ثانیه هستند که این مساله و تفاوت باعث آهسته شدن فیلم تا حدی که پدیده‌هایی را خواهید دید که در زندگی عادی به آنها توجه نمی کردید !‌

دوربین دیجیتال نیکون V2 در حالت 1200 فریم بر ثانیه فیلمبرداری می کند که متاسفانه کیفیت فیلم تا حد غیر معقولی پایین می آید تا حدی که تقریباً قابل استفاده نیستند.

می پردازیم به گزینه Best Moment Capture که توسط دکمة F هر دو حالت آن قابل دسترسی است. اولین حالت Smart Phot Selector می باشد که دوربین قبل از اینکه دکمة شاتر را کامل فشار دهید شروع به عکاسی می کند و آن را بعد از فشار دکمة شاتر نیز ادامه می دهد در کل دوربین  عکاسی نیکون V2 در این حالت 20 عکس می گیرد. خود دوربین عکس ها را بررسی کرده و 15 عکس را به صورت خودکار حذف می کند و 5 عدد را که از لحاظ کانتر است و ترکیب بندی بهتر است نگاه می دارد. این نوع عکاسی در مواقعی که سوژه با سرعت حرکت می کند مناسب است. حالت دوم جدید در نیکون V2 با نام Slow view Mode شناخته می شود که قادر به عکاسی پی در پی 40 فریم بر ثانیه با تفکیک 14 مگاپیکسل است. بعد از گرفتن عکس ها، دوربین سری عکسهای گرفته شده را به صورت آرام و به ترتیب به شما نشان می دهد و شما می توانید لحظه دلخواه خود را از میان آنها انتخاب و ذخیره کنید.

در حالت ابتکاری Motion Snapshot دوربین یک فیلم کوتاه را همزمان با عکس گرفتن ذخیره می کند. این در حالی است که بافر فیلم برداری از زمانی که نیم دکمه کرده اید شروع شده است و تا بعد از فشار کامل شاتر ادامه پیدا می کند. و نتیجه هم عکس و هم فیلم را یک فایل تکی mov ذخیره می کند. این کار به اشتراک گذاشتن تصاویر را نسبت به نیکون V1 بسیار آسانتر می کند.

دوربین عکاسی نیکون V2 فیلم ها و عکس ها را بر روی حافظه های سری SD / SDHC / SDXC ذخیره می کند. همچنین از تکنولوژی پر سرعت کلاس UHS-I نیز پشتیبانی می کند. دوربین نیکون V2 از باطری لیتیوم یونی EN-EL21 استفاده می کند که 40 عکس کمتر از نیکون V1 با یکبار شارژ می اندازد یعنی 310 عکس. محل اتصال پایه به دوربین یک پیچ آهنی است که دقیقاً زیر محل اتصال دهانة بدنه است این بدان معنی است که در حین اتصال دوربین به پایه می توانید باطری و یا کارت حافظه را (که در دستة دوربین جاسازی شده اند) تعویض کنید که یک مزیت به حساب می آید.

* کیفیت تصویر

برای خواندن باقی متن بررسی دوربین نیکون  1 v2 اینجا کلیک کنید

  عنوان نظر :
  نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
  نظر شما :
 
  کد امنیتی :
 
استفاده از این مقاله فقط با ذکر منبع پارس کانن مجاز است.
خرید دوربین |  قیمت دوربین |  نمایندگی کانن |  دوربین دیجیتال |  دوربین عکاسی

دوربین دیجیتال

© Copyright 2009-2012 by ParsCanon. All Rights Reserved.